Trzy podstawowe rodzaje oświetlenia, czyli jak budować sceny świetlne?

oświetlenie

Każde wnętrze wymaga konkretnego oświetlenia, aby było zawsze w pełni funkcjonalne, praktyczne, a także odpowiednio zaaranżowane. Stosuje się do tego rozmaite produkty oświetleniowe. Które z nich sprawdzają się najlepiej do jakich celów? Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, zapraszamy do dalszej lektury.

Oświetlenie we wnętrzu – do czego służy?

Każda lampa montowana w przestrzeni domowej ma konkretną funkcję. Warto dokładnie sprawdzić, do czego mamy zamiast stosować daną przestrzeń, aby wprowadzić do niej właściwe produkty oświetleniowe.

Za podstawowe rodzaje światła, które powinny znaleźć się w domowych wnętrzach, uznaje się oświetlenie:

  • główne,
  • zadaniowe,
  • dekoracyjne.

Do czego służy każde z nich? Oświetlenie główne przydaje się do bezpiecznego przemieszczania się oraz wykonywania prostych czynności, które nie wymagają mocnego oświetlenia. Stanowi podstawę w każdym wnętrzu. Zazwyczaj do niego ogranicza się lampy w korytarzach, na klatkach schodowych. Jako oświetlenie główne najczęściej używa się lampy sufitowe lub wiszące, choć regularnie stosuje się także kinkiety, zwłaszcza na klatkach schodowych.

Lampy zadaniowe dają skondensowany strumień mocnego światła, pozwalając na wykonywanie nawet najbardziej precyzyjnych zadań. Stosuje się je niemal w każdym pomieszczeniu, w którym pełni rozmaite role. Może to być oświetlenie lustra w łazience, lampka na biurku lub światło przy łóżku.

światło dekoracyjne

Światło dekoracyjne to rozmaite rozwiązania, których rolą jest podkreślanie wyglądu pomieszczenia lub poszczególnych elementów architektonicznych, na przykład szafki z ozdobnymi figurkami czy obrazu na ścianie. Najczęściej w tej roli pojawiają się kinkiety, oczka wpustowe lub listwy LED.

Podstawowe parametry oświetlenia do domu

Jeśli chcemy zbudować odpowiednie systemy świetlne do domów, należy brać pod uwagę szereg parametrów, oprócz samego dobrania odpowiednich lamp. Najważniejszym jest oczywiście natężenie światła.

Dobiera się je do funkcji pomieszczenia. W zależności od rodzaju aktywności, którą w nim wykonujemy, powinno mieć inną jasność. Do bezpiecznego przemieszczania się wystarcza 50-100 lx, jeśli chcemy wykonywać bardziej precyzyjne zadania, jak na przykład przygotowywanie posiłków, powinniśmy wybrać 200-300 lx, do długofalowej pracy przy biurku lub wszelkich precyzyjnych prac manualnych z kolei światło musi być jeszcze mocniejsze – 500-1000 lx.

Obok natężenia, trzeba jeszcze zwracać uwagę na temperaturę barwową. W większości domowych przestrzeni wystarczy wyłącznie światło zbliżone do naturalnego. Źródła o świetle zimnobiałym wykorzystuje się głównie w miejscach przeznaczonych do pracy, gdyż dodaje energii i chęci do wytężonego działania. Dlatego używa się go na przykład w lampkach na biurko. Z kolei światło ciepłobiałe nadaje się do pomieszczeń wypoczynkowych, relaksując i wyciszając umysł. Stosuje się je w sypialniach i salonach.

Budowanie scen świetlnych – manualne i w ramach Smart House

Aby właściwie oświetlić wnętrze, nie wystarcza jedna lampa. Potrzeba ich przynajmniej kilka. Dobranie właściwych parametrów światła do wykonywania konkretnej czynności lub dla zbudowania właściwego dla danej chwili nastroju nazywa się tworzeniem scen świetlnych.

Można je budować samodzielnie, na przykład włączając poszczególne lampy w odpowiedniej konfiguracji, regulując natężenie światła z pomocą ściemniacza. Dzięki temu, ilość światła jest zawsze optymalna.

Coraz chętniej prywatni użytkownicy decydują się jednak na wpisanie domowej instalacji oświetleniowej w system Smart House, który pozwala na zdalne i zautomatyzowane zarządzanie wszystkimi lampami w domu. Dzięki niemu, możemy ustawiać od kilku do kilkunastu scen świetlnych w różnych pomieszczeniach. Z ich pomocą jedna przestrzeń przemienia się w miejsce do romantycznej kolacji, na imprezę ze znajomymi lub do przyjemnego i błogiego relaksu z książką w dłoni.

Oświetlenie domu – nie tylko praktyczne, ale też dekoracyjne

Domowe oświetlenie jest kluczowe i nie można się bez niego obejść. Każdy potrzebuje światła do wnętrz, aby bez przeszkód przemieszczać się lub wykonywać rozmaite czynności. Lampy to także sposób na dekorowanie wnętrza. Piękne formy i rozmaite style opraw sprawiają, że nowoczesne produkty oświetleniowe sprawdzają się także jako ciekawa dekoracja, obok której trudno przejść obojętnie. Często stanowią główny akcent ozdobny we wnętrzu.

Jeśli pragniecie odpowiednio zaaranżować dom lub mieszkanie, koniecznie zacznijcie od zaplanowania oświetlenia. Dzięki temu, zbudujecie każdą przestrzeń w sposób wręcz perfekcyjny.

***

Potrzebujesz oświetlić dom lub biuro? Odwiedź stronę Azzardo i odkryj praktyczne porady oraz sprawdzone rozwiązania dla każdego rodzaju wnętrz.