Piaskowanie – co oznacza?

pracownicy

Jednym z podstawowych procesów technologicznych stosowanych w przemyśle oraz budownictwie jest piaskowanie. Polega ono na czyszczeniu lub kształtowaniu powierzchni danego obiektu wybranym materiałem ściernym. Czynność ta odbywa się zawsze w strumieniu sprężonego powietrza (ewentualnie cieczy) i przypomina nieco szlifowanie, przy czym daje znacznie lepsze efekty – uzyskana powierzchnia jest bowiem bardziej równa i posiada optymalną szorstkość. Dzięki temu idealnie wręcz nadaje się do dalszej obórki, czyli np. do malowania.

Ogólny przebieg procesu piaskowania 

Głównym urządzeniem wykorzystywanym powszechnie do profesjonalnego piaskowania jest oczyszczarka strumieniowa. Działa ona na takiej zasadzie, że pod wpływem ogromnego ciśnienia wypycha wybrany materiał ścierny (najczęściej piasek, a nieco rzadziej szkło, śrut, suchy lód, żużel czy łupiny orzechów), który usuwa wszelkie możliwe zanieczyszczenia oraz widoczne ślady korozji z określonej powierzchni (stare powłoki farby, rdzę, tzw, zędry). Następnie maszyna precyzyjnie ją poleruje, czyli dokładnie ujednolica, a na koniec nadaje jej odpowiednią chropowatość, dostosowaną do dalszych działań. 

Tego rodzaju nowoczesne sprzęty stanowią zazwyczaj istotny element zaawansowanych linii technologicznych w przedsiębiorstwach i zakładach zajmujących się obróbką zarówno metali, jak i różnorodnych tworzyw sztucznych. Oczyszczarki znajdują także bardzo szerokie zastosowanie w pracach o charakterze naprawczym, remontowym, budowlanym oraz konserwatorskim. 

Charakterystyka i główne zalety nowoczesnych oczyszczarek

Oczyszczarki strumieniowe, zwane również piaskarkami, to urządzenia zróżnicowane pod względem wielkości i występujące w dwóch wersjach – przenośnej oraz stacjonarnej. Wybór konkretnego modelu zależy przede wszystkim od parametrów, z których najważniejszym jest pojemność zbiornika ciśnieniowego. Zasada jest w tym przypadku banalnie prosta – im jest on większy, tym większą powierzchnię danego elementu będziemy w stanie wyczyścić za jednym razem.

Duże znaczenie ma ponadto szerokość węża podłączonego do sprzętu. Jego średnica ma bowiem zasadniczy wpływ na to, z jaka siłą materiał ścierny będzie uderzał w podłoże. Trzecią istotną częścią jest dysza, zlokalizowana zawsze na końcu węża – od kształtu jej zakończenia oraz szerokości zależy jakość wydobywającego się strumienia. Omawiane oczyszczarki posiadają w swojej konstrukcji również zawór. W niektórych modelach jest on membranowy (przeznaczony do obsługi ręcznej), w innych zaś automatyczny. Podstawową zaletą tych specjalistycznych urządzeń jest wysoka skuteczność w oczyszczaniu nawet najgłębszych zabrudzeń i wyraźnych defektów.

Poza tym niewątpliwym atutem jest brak fizycznej ingerencji w powierzchnię, co jest niemożliwe do osiągnięcia przy użyciu preparatów chemicznych. Pamiętajmy również, że oczyszczarki są przystosowane do różnego typu materiału ściernego, dzięki czemu istnieje możliwość jego optymalnego dostosowania do podłoża (metalowego, aluminiowego, żeliwnego, marmurowego czy z tworzywa sztucznego).

contracor logoArtykuł powstał we współpracy z Contracor.com.pl