Czym kierować się przy wyborze zbiornika ciśnieniowego?

zbiornik

Zbiorniki ciśnieniowe są spotykane w wielu gałęziach przemysłu. Powodem takiego stanu rzeczy jest potrzeba przechowywania a także magazynowania samego powietrza jak i przeróżnych gazów. Urządzenia te zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Warto zapoznać się jednak z tym jakimi kwestiami kierować się przy wyborze tego typu sprzętów.

Czym właściwie są zbiorniki ciśnieniowe?

To urządzenia wykorzystywane przeważnie jako element systemu sprężonego powietrza. W szczególności są przydatne w systemach o wysokich wahaniach zapotrzebowania na nie.W sprzedaży można spotkać dwie opcje zbiorników. Formuła w jakiej są dostępne to poziom lub pion. Urządzenia te są zróżnicowane także pod kątem pojemnościowym. Na rynku można spotkać zarówno te o pojemności kilkudziesięciu litrów jak i te mogący zmieścić nawet kilka tysięcy litrów powietrza.

Przy zakupie należy zastanowić się nad potrzebami i zadaniami jakie dane zbiorniki mają wykonywać. Warto pamiętać, że mniejszy sprzęt sprawdzi się w niewielkich instalacjach natomiast większe urządzenia znajdą doskonałe zastosowanie w dużych przedsiębiorstwach. Przy wyborze odpowiedniego zbiornika należy sprawdzić jego wytrzymałość.

Jak wybrać dobrze?

Istotną kwestią przy zakupie jest budowa zbiornika ciśnieniowego. Przede wszystkim powinny być wyprodukowane z bardzo wytrzymałych materiałów, które będą odporne na wilgotność a także różnicę temperatur. Dobrym wyborem są urządzenia, które zostały wykonane ze stali węglowej. Najczęściej sprzęt poddawany jest również procesowi, w którym nakładane na niego są ochronne powłoki zrobione ze stali nierdzewnej bądź innego podobnego materiału. Zabieg ten skutecznie ochroni urządzenie przed powstającą korozją.

Aby zachować najwyższe wymagane standardy bezpieczeństwa zbiornik musi zawierać przyrządy kontrolujące ciśnienie jakie panuje obecnie w zbiorniku. Urządzenie powinno posiadać także zawór bezpieczeństwa, który spuści jego zawartość w szybki sposób podczas niekontrolowanego nadmiernego podniesienia się poziomu ciśnienia. Sprzęt musi zostać wyposażony także w króciec przyłączeniowy natomiast zawór powinien być jak najbardziej szczelny a także posiadać możliwość łatwego i szybkiego otwierania i zamykania. Kolejnym ważnym elementem wyposażenia zbiornika ciśnieniowego jest manometr dopasowany do maksymalnej wartości ciśnienia jaki jest w stanie utrzymać sprzęt. Obecny rynek oferuje wiele urządzeń jednak najrozsądniejszym i najbezpieczniejszym krokiem będzie wybranie produktu znanej i sprawdzonej marki.

Dzięki takiemu rozwiązaniu zbiorniki nie będą korodować nawet kilka lat po zakupie. Aby jednak ułatwić sobie konserwację, która w przypadku tych urządzeń i tak jest wymagana należy wybrać model, który umożliwia swobodny dostęp do swego wnętrza. Sprzęt posiadający duże otwory rewizyjne pozwolą na łatwiejsze skontrolowanie stanu technicznego w środku zbiornika a także wykonać czyszczenie. Przy wyborze odpowiedniego modelu należy więc zwrócić uwagę nie tylko na cenę lecz także na producenta oraz dostosowanie do własnych potrzeb.

kominoArtykuł powstał we współpracy z Komnino.com.pl