Systemy ogrzewania gazowego są jedną z najbardziej opłacalnych dostępnych form ogrzewania domu. Jeśli porównasz urządzenia zasilane gazem z urządzeniami wymagającymi prądu, okaże się, że urządzenia gazowe kosztują mniej energii i wykonują to samo zadanie. Na przykład gazowy podgrzewacz wody może wytwarzać prawie dwa razy tyle ciepłej wody, ile model elektryczny może dostarczyć w tym samym czasie za około 33 procent kosztów.
Obniż koszty, a nie komfort
Wysokowydajny piec lub kocioł na gaz ziemny zmniejsza ilość ciepła odprowadzanego z komina, pozostawiając więcej ciepła w domu. To efektywne wykorzystanie energii przekłada się na oszczędności.
Wysokowydajny piec o wydajności 97 procent spala tylko 50 gigadżuli energii rocznie. W domu średniej wielkości o średnim zapotrzebowaniu na ogrzewanie system o wysokiej wydajności może zużywać około 25 procent mniej gazu ziemnego niż system standardowy. Różnica ta przekłada się na znaczne oszczędności z roku na rok.
Bezpieczeństwo i wydajność
Wysokowydajne piece i kotły mają szczelną konstrukcję odpowietrzania spalania, która zapobiega przypalaniu się produktów przez przestrzeń mieszkalną. System utrzymuje jakość powietrza w pomieszczeniu, zapobiega wpływowi okapów i wentylatorów wyciągowych na proces spalania.
Ta technologia odpowietrzania poprawia również efektywność energetyczną, ponieważ powietrze do spalania jest pobierane bezpośrednio z domu, bez utraty ogrzanego powietrza w pomieszczeniu.
Łatwiejszy dla środowiska gaz ziemny jest najczystszym palącym się paliwem kopalnym, wytwarzającym mniej gazów cieplarnianych niż inne paliwa. Wydajne wykorzystanie gazu ziemnego w systemie grzewczym jest rozsądnym i odpowiedzialnym wyborem, ponieważ pomaga zminimalizować ślad węglowy.
W przeciwieństwie do elektrycznych systemów grzewczych rzadko występują przerwy w dostawie gazu ziemnego. Jeśli nastąpi awaria z powodu jakiegoś wypadku lub klęski żywiołowej, zostanie to naprawione natychmiast, ponieważ wycieki z linii gazowej stanowią poważne zagrożenie publiczne. Awarie elektryczne są znacznie częstsze i zwykle trwają dłużej. Zimą awaria prądu może zmusić cię do opuszczenia domu – jeśli polegasz na elektryczności na ciepło.
Pamiętaj, że przed przejściem na system ogrzewania gazowego należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Oprócz zgodności z lokalnymi przepisami (skontaktuj się z lokalną firmą gazowniczą), musisz odpowiednio uszczelnić dom, aby ucieczka ciepła została zredukowana do minimum. Uszczelnianie wymaga profesjonalnej pomocy, chociaż możesz samodzielnie wykonać wiele pracy, na przykład upewnić się, że na szybach nie ma wycieków ciepła.
Z tych wszystkich powodów preferowaną obecnie metodą zakupu paliwa przez nabywców domów jest gaz. System ogrzewania gazowego dodaje wartości wewnętrznej do Twojego domu i byłby atutem, gdy przyjdzie czas na jego sprzedaż. Właściciele domów wiedzą, że po podłączeniu domu do linii gazowej istnieje wiele innych możliwości, takich jak zainstalowanie podgrzewanego basenu, spa lub grilla w przyszłości.