Styl loftowy czyli jak urozmaicić mieszkanie prostotą

styl loftowy

Mieszkasz w bloku, posiadając mieszkanie średnie lub duże, ale marzy Ci się być trendy? Planujesz zakup mebli takich jak szafa wielodrzwiowa, krzesła metalowe czy komoda loftowa i nie wiesz jak je wykorzystać? Chcesz coś zmienić, ale nie wiesz jak osiągnąć harmonię w przestrzeni? Być może styl loftowy stanowi dla Ciebie idealną odpowiedź.

Krótki romans loftu z industrializmem

Gdy rozpoczął się XX wiek i doszło do przełomu przemysłowego, wiele hal i fabryk pozostało pustych. Początkowo we Francji postanowiono wykorzystać pozostałe w ten sposób przestrzenie na mieszkania użytkowe. Zaczęła z nich korzystać zwłaszcza tzw. artystyczna bohema, która wynajmowała lokum za niską cenę. Popularność loftów  – czyli przestrzennych poddaszy, najczęściej poprzemysłowych – wzrosła w latach 60. w USA, gdzie wiele artystów, wzorem swoich francuskich kolegów, postanowiło zaadoptować dużą przestrzeń na swoje pracownie artystyczne, ale jednocześnie wykorzystać je do wygodnego, funkcjonalnego mieszkania. Z czasem stały się inspiracją nie tylko dla osób twórczych, ale także dla indywidualistów czy osób, które chcą być modne. Dzisiaj, poprzemysłowe studia, kosztują dużo, choć na takie nie wyglądają. Mało kto spodziewa się także, że rozwiązania z loftów można przenieść praktycznie do każdego mieszkania.

Charakterystyka industrializmu w czasach współczesnych

Na styl tzw. loftowy czy też industrialny składa się kilka elementów. Przede wszystkim to jasna i otwarta przestrzeń z wysokim sufitem. Najczęściej spotykanymi strukturami w tym stylu są cegła i beton, ale również widoczne elementy tj. kable, rury, instalacje elektryczne. Widoku dopełnia szkło, metal oraz drewno. To połączenie surowości ze starannym wykończeniem oraz pomysłem. Jest to miejsce zwłaszcza dla osób oryginalnych, twórczych, ceniących sobie dużo miejsca. Jeśli lubimy ciepłe i przytulne struktury, z pewnością nie poczujemy się dobrze w takim miejscu. Loft to miejsce dla kreatywności, odwagi oraz niezależności.

Meble jako perła w koronie

Skoro mowa o przestronności i pewnym ascetycznym ubóstwie, meble zastosowane do naszych pomieszczeń powinny być surowe i bazujące na drewnie czy metalu. Takimi są na przykład stoły z metalowymi nogami i drewnianym blatem, regały czy szafki – drewniane lub metalowe, czy łóżka wykonane z palet. W industrialnym mieszkaniu świetnie sprawdzą się takie elementy jak metalowe krzesła, szafy wielodrzwiowe czy komody loftowe. Ważne, aby były to meble ekstremalnie funkcjonalne.

Wybierając komody loftowe zwróć uwagę na styl oraz ich praktyczność. Niech mają wiele miejsca, a jednocześnie zachwycają metalem czy drewnem. Podobnie rzecz ma się jeśli chodzi o szafy wielodrzwiowe. Czy jest mebel, który najbardziej kojarzy nam się z zastosowaniem praktycznych rozwiązań w postaci wielu szuflad, systemu przechowywania czy dużej powierzchni, a jednocześnie z zewnątrz kusi swoim klasycznym wręcz wyglądem? Jeśli chcemy urozmaicić nie tylko sypialnię czy przedpokój można również zakupić krzesła metalowe do kuchni, które wraz z niebanalnym stołem będą tworzyć harmonię.

Co istotne, możemy sami tworzyć i dobierać elementy czy struktury. Ważne, aby trzymać się jedynie zasady minimalizmu i funkcjonalności.