Przegrzanie dachu jest – wbrew pozorom – bardzo realnym i poważnym zagrożeniem, nawet w naszym klimacie. Coraz cieplejsze lata sprawiają, że promieniowanie słoneczne działa bardziej destruktywnie, niż kiedykolwiek. Nadmierne naświetlanie nie tylko przegrzewa pokrycie dachowe, ale także je niszczy. Systemy refleksyjne powinny okazać się rozwiązaniem na tego typu problemy. Jakie są ich zalety? Odpowiedzmy dziś na to pytanie.
Czym są systemy refleksyjne?
Pod enigmatyczną nazwą „systemy refleksyjne” kryje się płynna powłoka aplikowana na dach. Dzięki swojej formule bardzo łatwo można ją rozprowadzić i dotrzeć nawet w trudno dostępne miejsca. Wypełni wszystkie szczeliny czy uszkodzenia, co powstrzyma przed przedwczesnym korodowaniem oraz przeciekami. Co więcej, nie obciąża dachu, ponieważ warstwa wcale nie musi być grubo nałożona. Dodatkową zaletą produktu jest zdolność oddawania ciepła i odbicia promieniowania. Te dwie cechy pozwalają na obniżenie temperatury dachu nawet o 70%, co przekłada się na bardziej komfortowe warunki wewnątrz budynku.
Systemy refleksyjne chronią też farbę na blachach. Dzięki nim tak szybko się nie łuszczy i rzadziej pęka. Dach staje się bardziej wytrzymały i odporny na korozję. Położenie powłoki może przedłużyć żywotność dachu o 25 lat. Rozważyć tę opcję powinni szczególnie ci, którzy wybrali na dach materiały niekoniecznie najwyższej jakości, a ich gwarancja nie przewiduje kilkudziesięciu lat ochrony.
Czym grozi przegrzanie dachu?
Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że długotrwałe nagrzewanie dachu przez słońce sprawia, że wewnątrz budynku jest bardzo duszno i gorąco. Szczególnie odczują to lokatorzy zajmujący mieszkanie na ostatnich piętrach budynków mieszkalnych oraz pracownicy hal produkcyjnych. Nieodpowiednie warunki z pewnością wpłyną na obniżenie komfortu życia i pracy, ale także mogą zagrażać zdrowiu.
Kolejną problemem wynikającym z przegrzania są bardzo wysokie rachunki za prąd. Szczególnie właściciele chłodni lub budynków wielkopowierzchniowych korzystających z klimatyzacji wiedzą, że rachunki za energię w miesiącach letnich są bardzo wysokie. Aplikacja powłoki z systemami refleksyjnymi może pomóc obniżyć koszty za energię, a także zwiększyć efektywność urządzeń chłodniczych, klimatyzacji czy agregatów chłodniczych na dachach.
Na jaki dach można położyć systemy refleksyjne?
Nie ma znaczenia czy dach jest nowy, czy stary. Ważne, by jak najszybciej go zabezpieczyć przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Uchroni nas to przed wysokimi rachunkami, szybszym wyeksploatowaniem dachu, nieoczekiwanymi przeciekami i pojawieniem się wilgoci. W efekcie znacznie poprawi się jakość przebywania w mieszkaniach i halach produkcyjnych.
Gdzie znaleźć systemy refleksyjne?
Na rynku jest wiele firm oferujących swoje usługi. Wystarczy wyszukać w Internecie kilku propozycji i porównać oferty. Następnie pozostaje tylko wybór najbardziej atrakcyjnej. Warto postawić na sprawdzoną ekipę, która zajmie się aplikacją produktu. Należy sprawdzić oceny i opinie klientów. Żeby odczuć korzyści z powłoki refleksyjnej, musi ona być położona poprawnie i bardzo dokładnie.