Wybieramy oświetlenie do kuchni

oświetlenie do kuchni

Kuchnia to w każdym domu miejsce szczególne. Zazwyczaj spędzamy w niej sporo czasu przygotowując posiłki, rozmawiając z domownikami. Urządzając kuchnię w pierwszej kolejności skupiamy się na meblach i sprzętach AGD typu: lodówka, kuchenka, okap, zmywarka. W poniższym tekście skupimy się na oświetleniu kuchni, które nie powinno być pomijane w procesie jej urządzania.

Dobre oświetlenie pełni podwójną funkcję

Nie jest tajemnicą, że właściwie dobrane oświetlenie potrafi nadać pomieszczeniom wyjątkowego klimatu.
W przypadku kuchni liczy się nie tyle klimat ile funkcjonalność. Podczas przygotowywania posiłków powinniśmy mieć przede wszystkim zapewnione dobre oświetlenie np. blatów. Jeśli nasza kuchnia jest wystarczająco duża, aby jeść w niej wspólne posiłki naturalnym wyborem wydaje się zamontowanie sufitowej lampy do kuchni w centralnej jej części. Zyskamy dzięki niej rozproszone światło, które w wielu modelach możemy dodatkowo regulować.

Jakie rodzaje lamp do kuchni spotkamy w sklepach?

Oferta salonów z oświetleniem jest tak ogromna, iż każdy, nawet najbardziej wymagający klient znajdzie odpowiedni dla siebie model. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby połączyć dwa rodzaje lamp w kuchni. Jedne bardziej uniwersalne, a drugie doświetlające np. w postaci listew. Co znajdziemy m.in. w sklepach?
– oprawy typu LED,
– plafony na sufit,
– natynkowe tuby,
– lampy podszafkowe,
– kinkiety,
– reflektory,

To tylko z wybranych modeli, które dostępne są w wielu konfiguracjach i kolorach. Dodajmy do tego wybór pomiędzy zwykłą żarówką, diodami LED i technologią np. „EasyDim”, które pozwala regulować natężenie światła za pomocą tradycyjnego przełącznika ściennego. Jedynie od naszej wyobraźni i stanu portfela zależy, które z nich wybierzemy.

Na co jeszcze zwracać uwagę wybierając lampy do kuchni?

Oprócz wyboru poszczególnych modeli lamp pamiętajmy o jednej jakże ważnej kwestii. Wiemy już, że w kuchni przebywamy sporo czasu. Ma to niebagatelny wpływ na zużycie energii z tego tytułu. Wiele żarówek włączonych jednocześnie, szczególnie w długim okresie jesienno-zimowym może wygenerować nam niemałe rachunki. Rozwiązaniem albo przynajmniej ograniczeniem skali problemu będzie zakup lamp wyposażonych w diody LED. Żywotność takich diod obliczona jest na 40-50 tys. godzin pracy. Pomimo że dobre lampy nie są należą do najtańszych to ich zakup należy traktować jak inwestycję. Kuchnia i czas w niej spędzony powinny kojarzyć z miejscem, w którym lubimy przebywać, pomimo że zazwyczaj mamy w niej pełne ręce roboty. Odpowiednie światło obok ładnych mebli i nowoczesnych sprzętów AGD jest dopełnieniem jest funkcjonalności.