Pompa piaskowa do basenu – co to jest i jak działa?

Pompa piaskowa do basenu

Własny basen ogrodowy to ogromna wygoda, ale też i szereg obowiązków. Kluczowe znaczenie ma tu utrzymanie wody w należytej czystości, dlatego niezbędny jest zakup odpowiednich akcesoriów – w tym pompy filtrującej.

Pompa piaskowa – co to takiego?

Pompa piaskowa jest jednym z najskuteczniejszych urządzeń służących do oczyszczania wody w basenie ogrodowym. Jej wkład zbudowany jest z wykorzystaniem piasku kwarcowego wyróżniającego się świetnymi właściwościami filtrującymi, chociaż używane do tego celu są także hydroantracyt albo szklany granulat. W porównaniu do pomp wyposażonych w filtry piaskowe pompa piaskowa odznacza się znacznie większą żywotnością. Umożliwia pompowanie dużych ilości wody na godzinę, np. w sklepie S-MUMO dostępne są modele sygnowane markami sprawdzonych producentów, które są w stanie pompować nawet 7900 l wody na godzinę. Oczywiście wydajność pompy należy dopasować do pojemności basenu.

Pompa piaskowa – jak wybrać odpowiedni egzemplarz?

Decydując się na zakup pompy piaskowej, należy pamiętać o tym, że zdecydowanie najlepiej sprawdzają się one w basenach średniej wielkości. W dużych basenach mogą okazać się niewystarczające. Przy wyborze pompy piaskowej warto mieć na uwadze to, z jakiego materiału został on wykonany. Na ofertę rynkową składają się modele zrobione z polietylenu i poliestru oraz ze stali nierdzewnej. Największym zainteresowaniem cieszą się pompy z polietylenu i poliestru, ponieważ stosunek jakości do ceny jest tu bardzo korzystny. Duże znaczenie ma też rodzaj wkładu, np. wkład ze szklanego granulaty skuteczniej zatrzymuje wszelakie zanieczyszczenia niż wkład z piasku kwarcowego.

Pompa piaskowa musi pasować do konkretnego basenu. Z tego względu najlepszym rozwiązaniem jest zakup jej od razu w komplecie z basenem – wówczas można mieć pewność, że wybór będzie w stu procentach trafiony. W razie wątpliwości warto skonsultować się w tej sprawie z doradcami w sklepie, aby basen wraz z niezbędnymi akcesoriami był satysfakcjonującym nabytkiem.