Sprzątanie po remoncie – jak sobie poradzić?

sprzątanie po remoncie

Podczas remontu nie możemy się doczekać, aż wreszcie się on skończy. Chcemy nacieszyć się nowym wnętrzem, nowym kolorem ścian, nowymi meblami… Niestety, ale po ulotnieniu się ekipy remontowej czeka nas jeszcze gruntowne sprzątanie. Bałagan po remoncie może być mocno przytłaczający, szczególnie dla osoby niedoświadczonej. Jeżeli nie mamy odpowiednich środków i sprzętu, można skorzystać z usług profesjonalnej firmy.

Mycie na sucho

Pierwszym etapem sprzątania po remoncie jest na pewno czyszczenie na sucho. Należy usunąć zalegający pył i kurz, który powstał podczas długich prac remontowych. Wiele osób błędnie sądzi, że mycie na mokro jest bardziej skuteczne – służy ono głównie do usuwania plam, a nie kurzu. Mokry kurz i pył staje się praktycznie błotem, którego jeszcze trudniej później usunąć. Dlatego najpierw wycieramy wszystkie półki, wiszące lampy i meble z kurzu, a następnie wyciągamy odkurzacz i odkurzamy podłogi. Warto również wykorzystać odkurzacz na ściany, gdyż tam też osiadają niewidoczne gołym okiem zabrudzenia.

Mycie na mokro

Ścieranie kurzu i pyłu powinno się powtórzyć przynajmniej dwa razy, aby mieć absolutną pewność, że nie ma po nich śladu. Dopiero wtedy możemy się zabrać na mycie na mokro. Do czyszczenia powierzchni takich jak półki czy meble sprawdzą się wilgotne szmatki, nasączone specjalnymi środkami. Okna z kolei należy umyć przy użyciu odpowiedniego płynu i ręcznika papierowego. Zaczynamy od najwyższych partii mieszkania, do najniższych, kończąc na podłogach. Pamiętajmy, że mycie na mokro nie tylko usuwa plamy i zabrudzenia, ale przede wszystkim dezynfekuje pomieszczenie.

Sprzątanie w rękach profesjonalistów

Stworzenie odpowiedniego planu, jak również zakup odpowiednich środków i sprzętu może być problematyczne. Jeśli nie mamy czasu na wysprzątanie mieszkania po remoncie, zawsze można wynająć do tego firmę sprzątającą. Potrafią mieć bardzo zróżnicowane oferty – nie tylko odkurzanie i mycie podłóg, ale także wyniesienie starych mebli i innych odpadów, które się nagromadziły podczas prac remontowych. Warto nawiązać z nimi współpracę jeszcze podczas trwania remontu, aby na bieżąco pilnowali porządku. Będzie można się wtedy cieszyć jego efektami praktycznie od razu po jego zakończeniu.

Artykuł napisany dzięki uprzejmości firmy Opróżnianie Pomieszczeń z Krakowa.