Drzwi wewnętrzne – jakie wybrać?

drzwi wewnętrzne

Wybór drzwi do domu nie może być przypadkowy. Trzeba tę kwestię drobiazgowo przemyśleć. Będzie miał on wpływ na estetykę i funkcjonalność pomieszczenia, dlatego warto poświęcić trochę czasu na znalezienie odpowiedniego modelu. Drzwi powinny być wytrzymałe, pasować do wystroju oraz zostać właściwie dobrane do przeznaczenia pomieszczenia. Inny rodzaj sprawdzi się do sypialni niż kuchni czy łazienki, gdzie panuje specyficzny mikroklimat.

Zakup drzwi wewnętrznych – na co powinno się zwrócić uwagę?

Pierwszą kwestią w przypadku wyboru drzwi wewnętrznych jest określenie odpowiednich wymiarów. Za optymalną szerokość uznaje się 80 cm, co zapewnia swobodę poruszania się. Oczywiście nie brakuje też szerszych i węższych drzwi, dzięki czemu można je z łatwością dopasować do swoich indywidualnych potrzeb oraz preferencji. Jeśli chodzi o wysokość, to za standardową uznaje się dwa metry. Nie bez znaczenia jest kubatura pomieszczenia – przy ograniczonym metrażu drzwi powinny być węższe, aby zachować odpowiednie proporcje.

Z kolei do przestronnego pokoju można pozwolić sobie na szersze. Duże znaczenie ma to, z jakiego materiału zostały wykonane drzwi – w przypadku tych drewnianych z jakiego gatunku drewna. Istotne przy wyborze drzwi wewnętrznych jest określenie tego, czy mają być przylgowe czy bezprzylgowe – godne polecenia są te pierwsze ze względu na większą szczelność oraz lepszą izolację akustyczną. Zawiasy w drzwiach mogą być widoczne lub ukryte – w nowoczesnych wnętrzach najlepiej sprawdzają się te wpuszczone w krawędzie skrzydła i ościeżnicy. Określić trzeba też to, na którą stronę mają otwierać się drzwi wewnętrzne. Tutaj należy mieć już na uwadze, do którego pomieszczenia będą one prowadziły oraz jaką dysponujemy przestrzenią.

Ważny jest także design drzwi, który powinno się dobrać do wystroju wnętrza, aby tworzyły one spójną całość z pozostałymi elementami wyposażenia. Drzwi mogą być w wersji klasycznej, nowoczesnej, minimalistycznej lub zdobionej. Powierzchnia skrzydła może być płaska, profilowana lub składać się z kilku paneli. W sprzedaży dostępne są drzwi wzbogacone o wkłady szklane a także różne metalowe aplikacje. Znaczenie będzie miało również dobranie właściwych dodatków do drzwi typu klamka.

Co jeszcze ma znaczenie przy wyborze drzwi wewnętrznych?

Jako że nie każdy potrafi samodzielnie zamontować drzwi, warto rozejrzeć się za firmą zewnętrzną, która zrobi to za nas. Najlepiej będzie wybrać taką, która ma w swojej ofercie kompleksowe wykończenia wnętrz, cieszy się renomą i dobrymi opiniami klientów. Mamy wtedy pewność co do jakości świadczonych usług oraz prawidłowego zamontowania drzwi. Trzeba też pamiętać o tym, że niechlujny i nieprofesjonalny montaż wpłynie niekorzystnie na wystrój wnętrza. Inną wadą może być pojawienie się w niedalekiej przyszłości różnych problemów na przykład: niedomykanie się czy skrzypienie. Wiele sklepów oferuje zakup drzwi i ich darmowy montaż lub za symboliczną złotówkę.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości biura projektowego ISON.