Rolety rzymskie – 3 powody, dla których warto je mieć

rolety rzymskie

Urządzenie stylowego wnętrza wymaga również odpowiedniego zagospodarowania wnęki okiennej. Obecnie wiele osób odchodzi od firan i zasłon na rzecz rozwiązań kompleksowych, zapewniających pożądany efekt stylistyczny. Jednym z takich rozwiązań są rolety rzymskie.

  1. Stylowe i funkcjonalne rolety rzymskie
  2. Najważniejsze zalety rolet rzymskich
  3. Rozwiązanie bez wad?

Początkowo niedoceniane, obecnie pojawiają się w coraz większej ilości polskich domów i mieszkań. Rolety rzymskie wyglądają efektownie, a jednocześnie pozwalają na regulowanie stopnia zaciemnienia pomieszczenia.

Stylowe i funkcjonalne rolety rzymskie

Rolety rzymskie stanowią rozwiązanie dwóch problemów jednocześnie. Z jednej strony zapewniają intymność pożądaną przez właścicieli mieszkania lub domu, a z drugiej wyglądają bardzo stylowo i nowocześnie. Obie funkcje można samodzielnie kontrolować, wybierając odpowiedni rodzaj rolet. Model zaciemniający zapewni całkowite odcięcie od światła słonecznego, a więc idealnie sprawdzi się w sypialni lub pokoju gościnnym. Rolety woalowe przypominają tradycyjne firanki i przepuszczają światło, dlatego często używa się ich w połączeniu z tradycyjnymi zasłonami. Ciekawą propozycją są rolety rzymskie typu duo, zbudowane z dwóch warstw materiałów – jednej całkowicie przepuszczającej światło, a drugiej zaciemniającej. Materiały te są tak ułożone, aby można było samodzielnie sterować poziomem zaciemnienia pomieszczenia (analogicznie do tradycyjnych rolet dzień-noc).

Najważniejsze zalety rolet rzymskich

Rolety rzymskie zawładnęły światem wykończenia wnętrz nie tylko dzięki funkcjonalności, ale również za sprawą swoich licznych zalet. Po pierwsze, perfekcyjnie się prezentują i stanowią niebanalną dekorację okna. Po drugie, pozwalają zrezygnować z firan, przez wiele osób uważanych za niepraktyczne i przestarzałe. Wreszcie po trzecie, rolety rzymskie są dostępne w przystępnej cenie, dlatego może sobie na nie pozwolić każdy. Dodatkowo, mają prosty w obsłudze mechanizm działania i pasują do wnętrz w wielu stylach aranżacyjnych.

Rozwiązanie bez wad?

Podobnie jak w przypadku innych metod wykończenia wnęki okiennej, również rolety rzymskie posiadają swoich zwolenników i przeciwników. Ci drudzy podkreślają, że zazwyczaj materiał używany do produkcji rolet jest bardzo delikatny, a przez to pasuje jedynie do jasnych wnętrz (choć nie jest to prawda). Za wadę uznaje się również mechanizm sterowania, o który trzeba dbać. Jednak tak naprawdę, przeciwnicy rolet rzymskich w rzeczywistości są przeciwnikami stosowania tego rozwiązania sensu stricte. Jeśli ktoś nie lubi rolet, nie polubi również ich rzymskiej odsłony.