Pod klucz czy stan deweloperski – na co się zdecydować?

inwestycja deweloperska

Wykończenie nowego mieszkania to ważny czynnik decydujący o komforcie lokatorów. Osoby kupujące mieszkania od deweloperów mogą wybrać pomiędzy stanem deweloperskim a wykończeniem pod klucz.

Stan deweloperski i wykończenie pod klucz – jakie są różnice?

Mieszkanie w stanie deweloperskim to lokal przygotowany do dalszych prac wykończeniowych. Ma wstawione okna i drzwi wejściowe, rozprowadzone instalacje oraz tynki na ścianach. Brakuje w nim natomiast tzw. białego montażu. Właściciel musi we własnym zakresie wykonać czynności, dzięki którym lokal będzie się nadawał do zamieszkania. Inaczej jest natomiast w przypadku mieszkania pod klucz, do którego można wprowadzić się od razu. Wymaga ono zwykle jedynie umeblowania, chociaż w ofercie deweloperów można znaleźć również taką usługę.

Stan deweloperski i wykończenie pod klucz – dla kogo?

Indywidualne przesłanki decydują o tym czy lepszym rozwiązaniem jest stan deweloperski, czy wykończenie pod klucz. Trójmiasto, Warszawa, Poznań oraz inne miasta, gdzie na szeroką  skalę realizowane są inwestycje mieszkaniowe, dają pod tym względem duże możliwości wyboru. Jak podkreślają eksperci z firmy deweloperskiej Hossa, opcja pod klucz jest idealna, gdy komuś zależy na szybkiej przeprowadzce. Jest o tyle wygodna, że nie trzeba szukać ekipy wykończeniowej i projektowej – wszelakimi pracami zajmuje się deweloper. Na ogół jest to droższy, ale mniej czasochłonny wariant. Stan deweloperski pozwala natomiast w pełni kontrolować przebieg prac wykończeniowych, ale trzeba liczyć się z tym, że potrwają one dłużej. Możliwości finansowe właściciela odgrywają istotną rolę w omawianym kontekście, dlatego niezbędne jest przeprowadzenie stosownych kalkulacji.

Umowa to podstawa!

Bez względu na to, czy ktoś kupuje mieszkanie w stanie deweloperskim, czy wykończone pod klucz, powinien dokładnie zapoznać się z warunkami, jakie proponuje deweloper. Stan deweloperski lub pod klucz nie we wszystkich firmach oznacza to samo. W umowie muszą być wyszczególnione prace wchodzące w skład danej usługi.

https://www.hossa.gda.pl/oferta/