Okna HST – pomieszczenie pełne słońca

Okna HST

Planując budowę domu, jedną z ważniejszych decyzji jest wybór okien. Powinny zatrzymywać ciepło w mieszkaniu, zapewniać komfort użytkowania, ale przede wszystkim umożliwić dostęp jak największej ilości światła do pomieszczenia. Dzięki zastosowaniu okien HST osiągniemy wszystkie wspomniane efekty.

Okna HST a HS – jaka jest różnica?

Skrót HS pochodzi od niemieckiego zwrotu Hebe-Schiebe, oznaczającego podnosić – przesuwać. Jak sama nazwa wskazuje rozwiązanie odnosi się do rodzaju okucia okiennego, czy też drzwiowego jakie występuje – w tym przypadku podnoszono – przesuwnego. Natomiast okna HST, czyli Hebeschiebe-Tür, zawęża grupę rodzajów okuć, gdyż odnosi się jedynie do drzwi podnoszono – przesuwnych. 

Jednak podsumowując między drzwiami HST, a oknem HS można postawić znak równości, ponieważ żeby wyjść na taras skrzydło trzeba najpierw podnieść, a następnie przesunąć. A nazwy mimo, że wprowadzają w błąd są stosowane zamiennie.  

Jak zbudowane są okna HST? Bazują na konstrukcji opartej na dwóch równoległych względem siebie skrzydłach z których jedno jest stałe, a drugie przesuwne, poruszające się wzdłuż skrzydła stałego. Dzięki temu rozwiązaniu zostaje wyeliminowany próg, znacznie zwiększając wygodę i estetykę przejścia.  

Jakie są zalety używania okien HST?

Okna HST wyróżnia konstrukcja pozwalająca im na osiąganie większych rozmiarów, niż np. okien PSK, dzięki czemu pomieszczenie jest o wiele lepiej oświetlone. Dodatkowym walorem pozwalającym na zaoszczędzenie miejsca w salonie jest fakt, że skrzydło drzwi porusza się na prowadnicy zamontowanej w podłodze, dzięki czemu problem z wygospodarowaniem miejsca na otwarte skrzydło dzrzwiowe znika. 

Okno HST jest także wyprofilowane w sposób podnoszący komfort ich użytkowania, wszystko dzięki zamontowanym rolkom, przez co drzwi nie potrzebują użycia siły by je otworzyć, a wszystko dzieje się płynnie. Konstrukcja skrzydła rygluje się i opada, co uszczelnia prześwit w dolnej części drzwi i jest gwarancją bezpieczeństwa. 

Kolejnym walorem jaki gwarantują okna HST jest nowoczesny design, dający możliwość oglądania swojego tarasu w pełnej okazałości i dodający całej elewacji nowoczesnego wyglądu.

Gdzie w Warszawie dostępne są okna HST?


W Warszawie sprzedażą okien HST zajmuje się firma Medrus, która od wielu lat specjalizuje się w stolarce okiennej, co za tym idzie gwarantuje najwyższą jakość produktów, zaprojektowanych wedle indywidualnych potrzeb klienta. Dodatkowo firma oferuje dokonanie niezbędnych pomiarów, montaż oraz serwis okien w ciągu 24-godzin.