Okap kuchenny – jaki wybrać, aby dobrze sprawdzał się w naszej kuchni?

okap kuchenny

Wbrew pozorom to, jaki okap znajduje się nad naszą kuchnią ma całkiem istotne znaczenie. Jest to nie tylko element wyposażenia który warto ująć w aranżacji kuchni, ale przede wszystkim niezbędne w gotowaniu narzędzie, którego zadaniem jest oczyszczać powietrze i oszczędzać nam pracy już po przygotowaniu posiłku. Jaki okap wybrać do naszej kuchni? Na co zwrócić uwagę?

1. Czy okap kuchenny jest istotnym elementem wyposażenia?

2. Zalety dobrze dobranego okapu kuchennego

3. Na co uważać, gdy chcemy model energooszczędny

Czy okap kuchenny jest istotnym elementem wyposażenia?

Chociaż wiele osób nie przykłada dużej uwagi do tego elementu wyposażenia, okap kuchenny pełni bardzo znaczącą funkcję w procesie gotowania. Nie tylko pozwala na zebranie zapachu przygotowywanych potraw, ale również odprowadza wydzielającą się podczas obróbki termicznej parę wodną, dzięki czemu nie osiada ona na meblach czy blatach. Ma to duże znaczenie szczególnie w sytuacji, gdy dużo smażymy, ponieważ unosząca się nad potrawami para nie zawiera jedynie wody, ale również i drobinki tłuszczu. Posiadając dobry i sprawny okap oszczędzamy więc sobie nie tylko nadmiernych zapachów gotowania, ale również późniejszego sprzątania. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://wlaczoszczedzanie.pl/energooszczedne-urzadzenia/energooszczedny-okap-kuchenny/.

Zalety dobrze dobranego okapu kuchennego

Okap kuchenny potrafi zrobić dla nas wiele dobrego, szczególnie w sytuacji gdy lubimy i często gotujemy. Jego najważniejsze zalety to:

  • wspomniane powyżej odprowadzanie pary wodnej, ale również pozbywanie się szkodliwych gazów wydzielających się szczególnie podczas smażenia;
  • usuwanie uciążliwych zapachów, dzięki czemu po gotowaniu nasze ubranie i cała kuchnia nie są nimi przesiąknięte;
  • możliwość pracy w dwóch trybach zależnie od potrzeb: jako wyciąg lub jako pochłaniacz.

Jeżeli dobrze dobierzemy okap kuchenny do naszych kulinarnych wymagań może on być również bardzo energooszczędnym i po prostu estetycznym urządzeniem, które nie zaburzy aranżacji naszej kuchni, a wręcz może ją ładnie podkreślić.

Na co uważać, gdy chcemy model energooszczędny

Aby okap był energooszczędny przede wszystkim musi być dopasowany do wymiarów kuchni – jeżeli wybierzemy zbyt mały to nie zbierze wszystkich zapachów i substancji z powietrza, a jeżeli zbyt duży to będziemy za niego przepłacać w rachunkach za prąd. Dla małej kuchni lepszym pomysłem będzie montaż okapu szafkowego, natomiast jeżeli dysponujemy dużą przestrzenią to warto zainwestować w okap kominowy lub wyspowy.

Dodaj komentarz