Podczas budowania domu, jedna z najistotniejszych (i zarazem pierwszych) decyzji, jakie przyjdzie podjąć, jest dobór odpowiedniego projektu. Wyboru można dokonać pomiędzy projektem o charakterze indywidualnym a gotowym – dostosowanym pod wielu klientów. Jakie są między nimi różnice i który warto wybrać?
Gotowy projekt – wady i zalety
Podstawową zaletą gotowych projektów jest ich szybka dostępność. Nie trzeba czekać na jego wykonanie – po wyborze możemy za niego zapłacić i tyle. Dodatkowo, wybór w tym zakresie jest dość szeroki: projektanci stworzyli już chyba wszystko, co zmieści się na standardowej działce.
Dzięki temu, że projekt nie jest przygotowywany pod jednego klienta, jego twórcy poświęcają również więcej czasu na jego opracowanie. To sprawia, że często możliwe jest obejrzenie unikalnych wizualizacji 3D, przedstawiających gotowy budynek.
Niewątpliwą zaletą gotowych projektów jest również ich cena. Jako że nie są one od podstaw tworzone dla jednego klienta i sprzedawane tylko jemu – koszta są znacznie niższe, bo projektanci niejako dzielą je między wielu kupujących
Z drugiej jednak strony – uderzający jest brak indywidualności takiego projektu. To oznacza, że zawsze istnieje szansa, że w sąsiedztwie powstanie nawet kilka czy kilkanaście takich samych domów. Nie każdemu to przeszkadza, jednak jeśli to problem – lepiej wybrać indywidualny projekt domu. Jednocześnie, gotowe plany z reguły nie sprawdzają się na nieustawnych lub niestandardowych działkach.
Projekt domu na zamówienie – co warto wiedzieć?
Jedną z największych zalet projekty domów pod zamówienie jest ich unikalność. Możemy mieć pewność, że w okolicy nie pojawi się identyczny dom, co z pewnością ma duże znaczenie: gdy już inwestujemy duże pieniądze w własną nieruchomość, dobrze jest mieć pewność, że będzie ona niepowtarzalna.
Dodatkowo, indywidualne projekty domu są najlepszym możliwym rozwiązaniem w przypadku działek o nietypowym kształcie. Gdy jest ona nieustawna lub wąska i długa – gotowe projekty nie są przystosowane do tego typu układów. Dużo lepsze dopasowanie zapewni projekt indywidualny.
Warto przy tym mieć na względzie, że stworzenie indywidualnego projektu wiąże się ze znacznie wyższymi kosztami niż ma to miejsce w przypadku gotowej opcji. Jest to zrozumiałe, bowiem przygotowanie takiego planu zajmuje wiele czasu, a projektant musi tworzyć całość od zera, uwzględniając potrzeby klienta i jego preferencje. Dodatkowo, jeśli zastosujemy w projekcie niestandardowe rozwiązania – może to oznaczać wyższe koszty samej budowy, a także konieczność opłacenia znacznie droższej ekipy budowlanej o większym doświadczeniu.