Generator pary – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

generator pary

Męczy Cię prasowanie w tradycyjny sposób i chcesz sobie ułatwić zadanie – inwestując w generator pary? Bardzo dobre rozwiązanie. Podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę, by Twój zakup był prawdziwym strzałem w dziesiątkę oraz by od razu poczuć jak bardzo generator pary przewyższa tradycyjne żelazko parowe.

Moc żelazka i ciśnienie pary

Generator pary wprowadza wielką rewolucję w prasowaniu. Delikatne sukienki, krochmalone koszule czy spodnie na kant – koniec męczarni, dzięki parze wodnej możesz szybko i łatwo wyprasować każdy, nawet bardzo gruby rodzaj tkaniny. Generatorem pary możesz prasować również na pionowo, nie zawsze więc konieczne będzie wyciąganie deski do prasowania. Sukienkę albo koszulę wyprasujesz na wieszaku. Aby poznać ważne parametry odpowiadające za efektywność danego modelu stacji pary, warto sprawdzić ranking generatorów pary. Najbardziej istotna jest jednak moc żelazka i ilość barów. Im więcej barów, tym wyższe jest wytwarzane ciśnienie w stacji, a tym samym wyższa skuteczność wnikania w głąb tkaniny i jej prasowania. Dobry generator pary produkuje parę pod ciśnieniem 6 – 8 barow. Tańsze modele posiadają około 3 – 4 barów, co wystarczy do rzadkiego prasowania lub przewagi cienkich, bawełnianych tkanin w twojej szafie.

Co zwiększy komfort pracy generatora pary?

Każde urządzenie ma swoje wady i zalety. To, co drażni w standardowych żelazkach, może również denerwować Cię w generatorze pary – zbyt mały pojemnik na wodę  i kapanie wody podczas prasowania. Dlatego kupując generator pary wybieraj modele które mają:

  • duży pojemnik na wodę – na rynku dostępne są modele ze zbiornikiem o pojemności nawet 2,5 litra. Jeśli Twój pojemnik ma 1 – 15 litra pojemności, to może zachodzić konieczność dolewania wody,
  • druga kwestia to blokada kapania – opcja dostępna najczęściej w lepszych i droższych modelach. Pożądana, zwłaszcza kiedy prasujesz w niższych temperaturach i przy wyłączonym żelazku,
  • długość kabla – prasowanie koszuli na wieszaku czy zawieszonych już firanek, wymaga znacznej swobody ruchu. Dlatego nie ogranicz się niepotrzebnie zbyt krótkim kablem.

Dodatkowe funkcje, w które warto zainwestować

  • funkcja samooczyszczenia – osad z wody i kamienia może negatywnie wpływać na wydajność i funkcjonalność urządzenia. Dlatego opcja szybkiego samooczyszczenia jest wręcz pożądana. Szybko, nawet raz w tygodniu możesz, usunąć wszelkie zanieczyszczenia,
  • wyświetlacz LCD – powiadomi Cię o niskim poziomie wody, o stopniu nagrzania generatora, czy o potrzebie odkamieniania,
  • auto – off – urządzenie wyłączy się po kilkunastu minutach spoczynku – nawet jeśli więc zapomnisz odłączyć z prądu, nie dojdzie do nieszczęścia.

Generator pary ułatwia prasowanie i zdecydowanie poprawia jego jakość. Inwestujesz sporo pieniędzy – to fakt, ale zyskujesz czas, komfort i spokój. Dlatego, warto!