Własne lokum w pięknej dzielnicy to marzenie wielu osób. Wtórny rynek nieruchomości ciągle cieszy się popularnością, zwłaszcza w Warszawie. Mokotów? Saska Kępa? Tutaj można trafić na prawdziwe perełki. Ale nie obędzie się bez generalnego remontu.
Samemu czy z ekipą?
Wiele młodych osób decyduje się na aranżację kupionego mieszkania własnymi siłami. Niewiele z nich kończy to, co zaczęło. Remont generalny wymaga nie tylko ogromnego nakładu pracy, ale przede wszystkim fachowej wiedzy i umiejętności. Rewitalizacja wnętrza w pojedynkę będzie trwać miesiącami, a nawet latami. Po za tym, inwestując duże pieniądze w nieruchomość, nie warto ryzykować kolejnych kosztów w przypadku źle wykonanego remontu. A dobra ekipa zadba o bezpieczeństwo i wygląd. W Warszawie i okolicach firm budowlano-remontowych nie brakuje. Warto zdecydować się na taką, która może pochwalić się naprawdę nowoczesnymi realizacjami, np.: https://mababud.com.pl Firma z długą tradycją to doświadczeni fachowcy i sprawdzona jakość. W tym przypadku można liczyć również na wykwalifikowanych architektów.
Pierwsze kroki
Kiedy wreszcie uda się znaleźć mieszkanie w dogodnej lokalizacji i z odpowiednim metrażem, stan techniczny lokalu schodzi na dalszy plan. Kupno nieruchomości do remontu bardziej się opłaca. Nawet zaniedbane mieszkanie, jeśli ma potencjał, można zmienić w stylowe wnętrze.Bardzo ważne są okna i drzwi, a także instalacje. Stan tych pierwszych widać od razu. O kablach i rurach dowiadujemy się więcej dopiero, gdy uda się je odkryć. Co do instalacji – w starym budownictwie często lepiej dmuchać na zimne i od razu zaplanować wymianę. Zwłaszcza elektryka bywa zawodna, a nowoczesne rozwiązania są dużo wygodniejsze. Druga istotna sprawa to pozwolenia. Trzeba je uzyskać w przypadku wyburzania ścian lub ich fragmentów. Konsultacje lepiej przeprowadzić wcześniej – nie na wszystkie modyfikacje administrator musi się zgodzić. Pozwolenia wymagają także wszystkie zmiany w obrębie tzw. części wspólnych – elewacje, stropy, korytarze, czasem balkony. O wymianie instalacji także trzeba poinformować spółdzielnię.
Zaplanowanie kosztów
Przed rozpoczęciem remontu trzeba możliwie najdokładniej zaplanować jego koszt. Decydując się na dobrą firmę remontową przygotowanie kosztorysu staje się oczywiste. Ekipy często stosują wygodny cennik w postaci określonej stawki za metr kwadratowy lub tzw. roboczogodzinę. Idealny cennik to taki, który uwzględnia wszystkie aspekty rewitalizacji. O rzetelności wykonawcy świadczy także transparentność kosztów i jasno określona oferta. Przykładowy, świetnie opisany cennik, dla remontów w stolicy, można znaleźć tutaj: https://www.mababud.com.pl/?page=cennik Generalny remont musi przebiegać sprawnie i być wykonany bezbłędnie. Dobra ekipa, z którą łatwo się dogadać, przypomni o każdej istotnej rzeczy. Warto zainwestować także w profesjonalny projekt wnętrza. Tym bardziej jeśli chcemy przesuwać ściany lub zmieniać funkcje pomieszczeń.