Cynkowanie jest jednym z podstawowych procesów zabezpieczania stali przed korozją. Na czym dokładnie polega ta metoda antykorozyjna?
Niebezpieczna korozja stali
Korozja to rodzaj reakcji chemicznej, podczas której dochodzi do niszczenia różnych materiałów, w tym także stali. Korodowanie tego metalu następuje głównie poprzez kontakt z wilgocią oraz z powietrzem.
Rdza, czyli korozja jest niebezpiecznym zjawiskiem, które może naruszyć trwałość i wytrzymałość elementów stalowych, a tym samym zmniejszyć ich bezpieczeństwo. Ma to szczególne znaczenie w przypadku obiektów typu hale stalowe, mosty, wiadukty, schody czy podesty.
Aby zabezpieczyć stal przed korodowaniem, stosowane są różne metody jej ochrony. Jedną z najpopularniejszych jest cynkowanie. Co to jest? Na pytanie to odpowiada firma Metaltech, która specjalizuje się w nowoczesnych metodach zabezpieczania stali przed korozją.
Ochrona przed korozją – cynkowanie stali
Cynkowaniem określa się szereg procesów, których celem jest stworzenie na elementach stalowych powłoki z cynku, aby zabezpieczyć je przed dostępem czynników niszczących – wody i powietrza.
Powłoki cynkowe powstałe podczas cynkowania są w stanie zagwarantować ochronę przed korodowaniem nawet na ponad 60 lat.
Proces cynkowania przeprowadza cynkownia, czyli zakład dysponujący odpowiednim zapleczem pozwalającym na wykonanie tego procesu.
Metody cynkowania stali
Cynkowanie prowadzone jest z wykorzystaniem różnych metod, w tym:
- cynkowanie proszkowe – stosowany jest sproszkowany cynk, pokryty nim element jest umieszczany w piecu,
- cynkowanie ogniowe, inaczej zanurzeniowe, proces Sendzimira – zanurzanie elementów w kąpieli cynkowej,
- cynkowanie galwaniczne – wykorzystuje roztwory elektrolitowe, w których zanurza się elementy stalowe, a potem podłącza się je do prądu,
- cynkowanie natryskowe – metoda natryskiwania preparatów z cynkiem na nawierzchnię elementów metalowych.
W celu przeprowadzenia cynkowania warto wybrać firmę, która zajmuje się świadczeniem tego typu usług na wysokim poziomie.