Koszty kredytu hipotecznego, notariusza… Sprawdzamy koszty zakupu mieszkania

kredyt hipoteczny

Nieruchomości są drogie same w sobie – to fakt, z którym trudno dyskutować. Należy jednak pamiętać również o kosztach, które generuje sam kredyt oraz wszystkie dodatkowe procedury. Jakie są faktyczne koszty zakupu mieszkania? Sprawdzamy.

Jakie są koszty kredytu hipotecznego?

Aby zakupić mieszkanie, wielu z nas zmuszonych jest do zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Obecnie, niezwykle trudne jest kupno jakiejkolwiek nieruchomości bez kredytu. Kredyt hipoteczny jest co prawda tańszy niż większość pożyczek, jest tak jednak dlatego, że jego ogólna kwota jest dużo wyższa, co pozwala rozłożenie zobowiązania na mniejsze raty. Jednak kredyt hipoteczny generuje także dodatkowe koszty. Dokładnie, ile kosztuje kredyt hipoteczny sprawdź na HipotekaKredyt – jest to zbiór konkretnych informacji, które pomogą Ci wybrać odpowiedni produkt bankowy. Warto tutaj zauważyć, że obecnie wiele banków wymaga od kredytobiorców zakupu ubezpieczenia.

Kolejnym ważnym kosztem kredytu hipotecznego jest wkład własny, który obecnie wynosi 20 procent wartości kupowanej nieruchomości. Jest to swego rodzaju zabezpieczenie dla banku, który ma pewność, że będziemy mieć pieniądze na spłatę zobowiązania.

Jakie są koszty notariusza?

Oprócz kosztów kredytu, warto także pamiętać o wszystkich dokumentach, które sprawią, że formalnie mieszkanie będzie naszą własnością. Kluczowe jest tutaj skorzystanie z usług notariusza. Cena takiego udokumentowania uzależniona od kosztów nieruchomości, ponieważ płacimy podstawę oraz procent od ceny lokalu. Usługi takie zaczynają się od 2370 do 7 000 złotych. Jest również możliwość zapłacenia wyższej kwoty, jednak ostatecznie cena usług notariusza nie powinna wynieść więcej niż 10 000 złotych. Na koszty notarialne składają się między innymi wpis w księdze wieczystej, odpis aktu notarialnego, założenie księgi wieczystej nieruchomości oraz wpis do hipoteki (lub księgi wieczystej nieruchomości).

Koszty dodatkowe – remont, prowizja biura nieruchomości

Koszty kredytu i notariusza to jednak nie wszystko. Możemy bowiem szukać mieszkania na własną rękę, wiele osób wybiera jednak zakup poprzez biuro nieruchomości. Takie rozwiązanie ma swoje plusy, główne z uwagi na to, że mieszkania oferowane przez biura nieruchomości są dokładnie sprawdzane. Małe jest więc prawdopodobieństwo, że kupimy mieszkanie zadłużone lub z poważnymi usterkami. Warto jednak mieć świadomość, że skorzystanie z biura nieruchomości będzie nas trochę kosztować. Średnio jest to od 3 do 6 procent prowizji od ceny nieruchomości.

Jeśli kupimy mieszkanie w dobrym stanie, w kwestii kosztów na biurze nieruchomości powinno się skończyć. Często jednak w kupionym mieszkaniu będziemy musieli wykonać remont. Zależnie od staniu mieszkania, będziemy na taką inwestycję musieli przeznaczyć od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Pozostaje także kwestia zakupu mebli i zorganizowania firmy transportowej. Tutaj również należy spodziewać się kosztów rzędu kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych.