Paroizolacja jest polana do wykorzystania zwłaszcza w przypadku przestrzeni, gdzie powstaje bardzo dużo pary wodnej. Jest to naprawdę bardzo dobre wyjście, dzięki któremu zabezpieczane są dachy płaskie, ściany, stropy oraz poddasza, gdzie może dochodzić do przewiewów. Folie paroizolacyjne powinny być wykorzystane żeby chronić wspomniane miejsca przed zawilgoceniem. Powinny być one wykorzystane szczególnie w przypadku budowy dachów w nowych obiektach, jak również przy remontach generalnych oraz modernizacjach budynków starszych. Gdzie jeszcze wykorzystywane są folie paroizolacyjne?
Folie paroizolacyjne – co to?
Folie paroizolacyjne, to folie, które pomimo tego że są niewidoczne po przeprowadzaniu prac na dachu, spełniają naprawdę bardzo ważną funkcję. Zabezpieczają one izolację cieplną przed wilgocią, a więc parą wodną, która napływa z wnętrza domu. Para wodna jest naturalnym zjawiskiem, które następuje przy wykonywaniu normalnych czynności domowych, takich jak pranie, gotowanie, czy też kąpiel. Warto wiedzieć, że folie paroizolacyjne są nazywane opóźniaczami, dlatego że tak naprawdę nie blokują całości napływu pary wodnej, a jedynie doprowadzają do jej spowolnienia. Gdyż główną funkcją folii paroizolacyjnych jest spowolnienie napływu pary wodnej, dzięki czemu zanim cała para wodna przejdzie przez folię do izolacji cieplnej, zdecydowana część zostanie usunięta na zewnątrz.
Dlaczego należy stosować folie paroizolacyjne?
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że para wodna nie stanowi niebezpieczeństwa dla połaci dachu, gdyż jedynie jej skroplenie może sprawi, że powstaną niebezpieczne dla konstrukcji konsekwencje. Ryzyko powstaje wówczas, kiedy razem z ciepłem para wodna dostaje się z wnętrza domu do góry i skrapla się w zimniejszych warstwach dachu. Na skutek zawilgocenia izolacji cieplnej, powstanie pleśń, ale również dojdzie do zmniejszenia izolacji termicznej, dzięki czemu będą zdecydowanie większe straty energii zużywanej do ogrzania domu. Ponadto może dojść do korozji biologicznej drewnianej konstrukcji dachu, czy też do uszkodzenia, co może spowodować że konieczny będzie remont, a w skrajnych wypadkach wymiana całego poszycia.
Jak kłaść folię paroizolacyjną?
Układanie folii paroizolacyjnej nie jest pracą bardzo skomplikowaną, ale wszystko zawsze trzeba zrobić dokładnie. Przede wszystkim, kiedy montujemy folie paroizolacyjne trzeba dbać o tym, żeby nie naruszyć jej powłoki, jak również trzeba zachować odpowiednią szczelinę wentylacji. Jeżeli będą jakieś nieszczelności, to można je zakleić specjalną taśmą.