Jakie płytki położyć na schody w domu?

schody

Schody to ważna część naszego domu. Ich wykończenie może przysporzyć kłopotów i wymaga pewnej dozy kreatywności. Często wybieranym materiałem na schody, są różnego rodzaju płytki. Oprócz tego, że pełnią funkcję praktyczną, wyglądają pięknie i dają wrażenie głębi. Jakie płytki położyć na schody?

Jaki materiał na płytki na schody?

Aby schody były bezpieczne i dobrze wyglądające, należy wybrać odpowiedni materiał, z którego wykonane są płytki. Często wybierane są płytki ceramiczne, a także te wykonane z materiałów, które imitują marmur lub drewno. Równie często do domów kupowane są płytki kamienne. Warto tutaj zwrócić uwagę, że płytki ceramiczne są dość trwałe i oferują szeroką gamę barw, jednak nie wszystkie płytki wykonane z tego materiału będą odporne na zarysowania i uszkodzenia. Płytki na schodach są w szczególności narażone na uszkodzenia mechaniczne, dlatego należy wybrać odpowiedni, trwały materiał i dobrą firmę.

Na schody możemy wybrać także panele, samo drewno, lub położyć na nie dywan. Inspiracje odnośnie różnego rodzaju wzorów i aranżacji możesz znaleźć na https://podamto.pl/kategoria/dom. Jest to cenny zbiór artykułów pomocny dla wszystkich miłośników urządzania swojego małego centrum życia.

Jakie wzory płytek na schody?

Płytki na schody mogą być wykonane w wielu różnych odcieniach. Mogą to być mozaikowe płytki ceramiczne, a także imitujące naturalne materiały płyty drewniane lub kamienne. Bardzo popularne są płytki imitujące marmur lub granit. Naturalne materiały tego typu są dość drogie, natomiast płytki w tych wzorach idealnie spełniają swoją rolę.

Jeśli jednak zdecydujesz się przeznaczyć więcej pieniędzy na wykończenie schodów, dobrym sposobem może być wyłożenie ich płytami kamiennymi, które zajmują cały stopień. Mogą to być płyty wykonane z marmuru lub różnego rodzaju zmieszanych kamieni – odrobina piaskowca doda  schodom pięknego blasku i sprawi, że płytki będą zawierać antypoślizgową powłokę.

Równie ciekawym pomysłem będą płytki na schody wykonane ze wspomnianej już mozaiki oraz wykorzystanie płytki włoskie. Jest to rozwiązanie kosztowne, ale pięknie wyglądające. Kolory tego rodzaju płytek występują we wszelkich możliwych odcieniach i wzorach. Ponadczasowe są płytki ceramiczne w stylu antycznym, ale ostatnimi czasy jest modny także styl art deco i glamour, który preferuje głębokie, nasycone odcienie. Warto rozważyć płytki na schody w kolorze seledynowym, turkusowym, czy głębokiej wiśni.

Czy warto wyłożyć płytkami schody domu?

Schody wyłożone płytkami to styl i wygoda. Jeśli wybierzemy odpowiednie płytki, czyszczenie schodów nie zajmie nam wiele czasu, a na co dzień będziemy mogli cieszyć się głębokim i pięknym połyskiem, jaki oferują nam te elementy wykończenia. Należy jednak przede wszystkim postawić na bezpieczeństwo. Jeśli płytki będą zbyt śliskie, korzystanie z nich może zrobić nam krzywdę, warto więc wybrać takie kafelki, które będą amortyzować nasze ruchy – zwłaszcza jeśli w domu są dzieci lub osoby starsze.

Dobrym pomysłem jest także wyłożenie schodów panelami w kolorach naturalnego drewna. Ich mycie również będzie proste, a wygląd schodów bardziej klasyczny. Warto tutaj wziąć pod uwagę klasę ścieralności i trwałość paneli.