Jak wybrać lodówkę – informacje podstawowe

lodówka

W małej kuchni zazwyczaj walczymy o każdy centymetr przy aranżacji pomieszczenia, jednak lodówka do kuchni to sprzęt niemal podstawowy. Lodówka wolnostojąca jest najczęściej wybieraną przez nas opcją, ale trzeba się liczyć z jej wymiarami. Przy zakupie lodówki warto zastanowić się czy potrzebna mam wbudowana lub odrębna chłodziarko zamrażarka. Lodówki wolnostojące to mnogość różnych modeli i funkcji. Jak zatem wybrać lodówkę? Czym się kierować? Na co zwrócić uwagę?

Jaka lodówka do domu czyli najważniejsze decyzje

Jaką lodówkę kupić do domu? Potrzebna ci mała lodówka, duża lodówka, wysoka lodówka? Z pewnością małą lodówkę zmieścisz w każdej kuchni, ale czy będzie to świetny wybór? W przypadku lodówek i ich kupna, często sięgamy po ranking lodówek, decydujemy się na polecane lodówki. Ale dobra lodówka to taka, która odpowiada na nasze potrzeby.

Zmagając się z wyborem idealnego modelu lodówki powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie czy wybrać lodówkę do zabudowy czy wybrać lodówkę wolnostojącą, którą postawimy w dowolnym miejscu kuchni? Tu liczą się głównie osobiste preferencje. Na pewno lodówka do zabudowy, mająca nowoczesny design może się lepiej dopasować do stylu twojego wnętrza. Najistotniejsze są jej odpowiednie wymiary, a także kierunek otwierania drzwi, pasujący do naszej kuchni. Warto też wziąć pod uwagę liczbę domowników. Jeśli mieszkasz sam, lepiej sprawdzi się mała lodówka. W przypadku dużej rodziny, warto wybrac model dwu lub trzydzwiowy.

Przeanalizuj swoje potrzeby. Możesz kupić lodówki Samsung tj. lodówki side by side (dwudrzwiowe). A może przyda ci się zamrażarka lub chłodziarka? Czy potrzebujesz osobnej zamrażarki, odpowiednio pojemnej, czy wystarczy ci ta, wbudowana w lodówkę?

Dodatkowo pomyśl, bez jakich funkcji nie możesz się obyć? W nowoczesnych lodówkach możesz się spotkać z aplikacją na telefon, sterującą lodówką, asystentem wirtualnym, który podpowie ci listę zakupów. Część inteligentnych lodówek ma też dostęp do internetu lub głośnik.

Parametry techniczne lodówki

Wybierając lodówkę liczy się nie tylko jej szerokość czy pojemność. Jednym z podstawowych parametrów, na jakie warto zwrócić uwagę jest klasa energetyczna. Im jest większa, mająca więcej plusików, tym lodówka jest bardziej energooszczędna. Klasyczne lodówki zużywają rocznie ok 100-500 kWh. Wybierając klasę A++ oszczędzasz 45% energii w porównaniu do klasy A. Klasa A+++ daje ci jeszcze mniej zużycia energii.

Niezwykle istotny jest też poziom hałasu twojej lodówki. Dobre modele oscylują między 36-44db i jest to cicha praca.

Wiele modeli lodówek ma tez nowoczesne oświetlenie led, kostkarki do lodu, minibarek czy dystrybutor wody. Czy warto je wybrać? Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko bowiem zależy do twoich osobistych preferencji.

Funkcje lodówek

Model lodówki to aspekt który spędza sen z powiem wielu osobom. Mnogość różnych funkcji, jaką mogą posiadać lodówki może przytłaczać, warto zatem kierować się zdrowym rozsądkiem i wybierać te modele, które mają funkcje dla nas niezbędne.

Wydaje się, że podstawą jest tu funkcja no frost. Kiedyś rozmrażanie lodówki było koniecznością, obecnie mamy modele bezszronowe, pozwalające utrzymać odpowiednią wilgotność. Dzięki temu zachowana jest m.in. świeżość produktów.

Obecnie najbardziej funkcjonalne rozwiązanie w lodówkach to m.in. komora zero stopni, osobna szuflada na mięso, filtr antybakteryjny, aktywny generator jonów, system filtracji powietrza, wymuszony obieg powietrza czy system Twin Cooling. Dodatkowym atutem może być też alarm otwartych drzwi, szybkie chłodzenie, system soft close. Tak naprawdę jednak od Ciebie zależy co postanowisz wybrać.