Statystyki jasno wskazują, że Polacy wolą życie w mieście od życia na wsi. Co przyciąga ludzi do miast?
Gdy cena nie gra roli
W ostatnich latach spora część osób decydowała się na migracje poza obszar miejski, głównie ze względu na chęć budowy domu. Któż nie marzy o własnym domu w górach, z dala od rozpędzonego i hałaśliwego miasta? Własny dom dla wielu jest celem, do którego dążą. Dzięki niemu ludzie zyskują spokój, mają więcej przestrzeni dla siebie i dla rodziny. Niestety, dochodzą do tego dodatkowe obowiązki. Dom wymaga zatroszczenia się o ogrzewanie zimą, dbanie o ogród, przeprowadzanie ewentualnych remontów budynku. Życie w mieście daje wygodę. Fakt, żyjąc w centrum Krakowa, przykładowo w obszarze, gdzie znajdują się mieszkania Grzegórzki, nie będziemy mieli możliwości posadzić własnych warzyw czy założyć szklarni. Poczucie ciszy i odosobnienia nie jest dostępne w takim stopniu, jak we własnym domu poza miastem. Jednak życie w mieście ma swoje zalety, których nie znajdziemy nigdzie indziej.
Życie, kariera, rozwój
Dom rodzinny często wiąże się z posiadaniem własnego samochodu. Rodziny często potrzebują więcej niż jeden (w przypadku, gdy oboje małżonków potrzebuje dojeżdżać do pracy) pojazd. Transport dzieci do szkoły również może być utrudniony ze względu na znaczne odległości. Sklepy, instytucje kultury, restauracje, szkoły, uczelnie wyższe – wszystko to jest na wyciągnięcie ręki, gdy żyjemy w mieście. Dla osób, które stawiają na karierę, rozwój zawodowy, czy edukacje, bardzo często życie w mieście jest jedynym wyborem. Wszystko mamy względnie pod ręką i można obejść się bez samochodu. Dzięki temu kupujemy cenny czas. Miasta rozwijają się w bardzo szybkim tempie. Każdego roku deweloperzy oddają nowe mieszkania. Dzięki temu dzielnice miast całkowicie zmieniają swoje oblicza. To zachęca ludzi do inwestycji we własne mieszkanie i przeprowadzkę do dużego miasta. Kraków jest jednym z najczęściej wybieranych miast pod kątem studiów i kariery. Przyjrzyjmy się dzielnicom stolicy małopolski.
Mieszkania Grzegórzki, Bronowice, Nowa Huta, Stare Miasto
W przypadku, gdy jesteśmy absolwentami liceum i wybieramy się do Krakowa na studia, wybór naszego miejsca zamieszkania będzie podyktowany uczelnią, na którą aplikujemy. Przykładowo Bronowice są częstym wyborem dla studentów AGH i UP. Dzielnica jest bardzo spokojna, a ceny najmu są atrakcyjne. Jeżeli jednak wybieramy się na Uniwersytet Ekonomiczny, mieszkania Grzegórzki będą dla nas idealną opcją. Obok uniwersytetu mamy także centra biznesowe, dzięki czemu już na etapie studenckim będziemy mogli zdobywać doświadczenie zawodowe. Mieszkania Grzegórzki leżą w jednej z najnowocześniejszych dzielnic Krakowa, będących jednocześnie w ścisłym centrum miasta. Jest to opcja warta uwagi. Stare Miasto cieszy się popularnością głównie wśród studentów kierunków humanistycznych i artystycznych z UJ oraz ASP. Życie w zabytkowej kamienicy jest doświadczeniem, które ma swój urok. Ponadto północna część Krakowa, w tym Nowa Huta, daje dostęp do wielu mieszkań dla studentów, których ceny wynajmu są konkurencyjne. Jest to jednak forma kompromisu, ponieważ na podróż do centrum będziemy musieli poświęcać sporo czasu.