Koszt budowy domu i remontu. Co wpływa na cenę usług budowlanych?

cennik budowlany

Budowa domu lub remont są stosunkowo skomplikowane. Jak się okazuje – niestety również coraz bardziej kosztowne. Dynamika rynku budowlanego sprawia, że ceny usług nieustannie rosną – tak też dzieje się w roku 2021. Jakie kwestie mają na to największy wpływ? Czy można jakoś uniknąć większych kosztów budowy lub remontu?

Koszty prawne działania w budowlance, a cena usług – co je łączy?

Nowy rok dla polskiej branży budowlanej przywiódł ze sobą kilka dodatkowych podatków. Dla przedsiębiorców oznacza to większe opłaty. Cennik budowlany naturalnie więc ulegnie widocznemu podwyższeniu. Wzrosła również minimalna płaca w kraju – firma budowlana musi więc wypłacać większe pieniądze nawet tym najmniej wykwalifikowanym pracownikom. Jak wiadomo – koszty pracodawcy w związku z zatrudnieniem są znacznie wyższe od wynagrodzenia, które taka osoba otrzymuje.

Kombinacja tych czynników sprawia, że przedsiębiorcy muszą oferować zmodyfikowany cennik budowlany. Zdecydowana większość usług będzie w nim droższa o co najmniej kilka procent – i to tylko z powodu kosztów prawnych. Firma musi wyżej się cenić, aby dalej opłacało jej się funkcjonować. Jednak nie tylko prawo okazuje się problematyczne w kwestii cen usług budowlanych.

Rosnące ceny materiałów budowlanych – czy jest się czego bać?

Na rosnące koszty usług budowlanych wpływają również inne wydatki związane z prowadzeniem działalności. Jednym z najistotniejszych są materiały budowlane. Zasadniczo wszystkie z tych powszechnie używanych odnotowały na początku tego roku wzrost ceny. Wynika to z podobnej kwestii, co ta wspomniana wyżej – wyższe podatki oznaczają podwyższenie cen.

Konsekwencją tej tendencji jest konieczność podwyższenia cen przez firmę budowlaną. Niestety, nie zapowiada się, aby ten trend rynkowy miał ulec jakiejkolwiek zmianie. Warto więc przygotować się na to, że krajowy cennik budowlany w sensie ogólnym ulegnie trwałej zmianie.

cennik budowlany

Energetyka w budownictwie – jak duże znaczenie ma koszt paliwa i prądu?

Ostatnim elementem budowlanej “układanki” są koszty eksploatacyjne działalności – czyli paliwo i energia elektryczna. Jak się okazuje – również ich ceny wzrosły na początku tego roku. Podobnie jak w przypadku materiałów i kosztów prawnych – za sprawą nowych pozycji podatkowych. Oprócz tego polityka europejska zmierza w kierunku działań proekologicznych. W związku z tym koszty energii elektrycznej i paliwa, które pochodzą z nieodnawialnych źródeł – nieustannie rosną.

Niektórzy przedsiębiorcy budowlani decydują się na korzystanie z alternatywnych źródeł energii. W branży budowlanej jest jednak niezwykle trudno je wdrożyć. Wynika to z faktu, że większość technologii budowlanej opiera się na tradycyjnych rozwiązaniach – szczególnie na terenie Polski.

Każdy, kto planuje remont lub budowę domu powinien się przygotować na większe koszty, niż w zeszłym roku. Kolejna wiosna przyniosła ze sobą bowiem dodatkowe podatki i wzrost kosztów prowadzenia firmy. W związku z tym również cennik budowlany z pewnością wzrośnie. Wystarczy jedynie poczekać, aż sytuacja gospodarcza nieco się ustabilizuje.