O czym musisz pamiętać korzystając z kompresorów?

kompresor

Osoby korzystające z kompresorów przemysłowych powinny pamiętać o kilku podstawowych zasadach dotyczących zasad ich użytkowania. Dzięki nim można przedłużyć żywotność urządzeń i zabezpieczyć je przed ryzykiem niekontrolowanej awarii.

Kompresory przemysłowe – charakterystyka

Kompresory przemysłowe są wykorzystywane w wielu gałęziach gospodarki. Ich bezawaryjne działanie ma znaczący wpływ na cykle produkcyjne czy obsługę klientów z użyciem sprężonego powietrza. Nieprawidłowe eksploatowanie sprężarki może przyczynić się do uszkodzenia jej podzespołów, co będzie w przyszłości skutkować pogorszeniem się wydajności tego sprzętu i zwiększonym ryzykiem jego awaryjności.

Duże znaczenie ma przeciwdziałanie przedostawaniu się wilgoci do instalacji sprężonego powietrza. To czynnik, który ma destrukcyjny wpływ na jej działanie. Wilgoć obecna w zasysanym przez sprężarkę powietrzu powoduje korodowanie metalowych części. Proces ten postępuje w miarę użytkowania kompresora, prowadząc do całkowitej awarii lub też znaczącego obniżenia sprawności działania instalacji.

Najlepszym sposobem na uniknięcie tego typu problemu jest zastosowanie osuszaczy sprężonego powietrza. Ich zasada działania polega na wytrącaniu wody ze sprężonego powietrza. W zależności od metody działania wyróżnia się osuszacze chłodnicze, osuszacze adsorpcyjne regenerowane na zimno, osuszacze adsorpcyjne regenerowane na gorąco oraz osuszacze membranowe. Dobrej jakości osuszacz zapewnia skuteczne usuwanie wilgoci ze sprężonego powietrza. To sprzęt, który obok urządzeń służących do odolejania i filtracji cząsteczek stałych, jest jednym z podstawowych i najważniejszych elementów instalacji sprężonego powietrza. Eliminowanie wilgoci z zasysanego przez kompresor przemysłowy powietrza gwarantuje sprawne, wydajne i bezawaryjne działanie całej instalacji i znacząco wpływa na wydłużenie żywotności poszczególnych jej elementów.

Prawidłowe gospodarowanie kondensatem a niezawodność sprężarek

Duże znaczenie w eksploatacji instalacji sprężonego powietrza ma także kondensat. Jest to mieszanina wody z olejem, która powinna być usuwana przy użyciu spustów kondensatu. Sprężone powietrze produkowane przez sprężarkę zanieczyszczone jest mieszaniną wody i oleju, a także pyłu, drobnoustrojów i innych mikroorganizmów. Skuteczne usuwanie kondensatu gwarantuje uzyskanie czystego sprężonego powietrza wymaganego w wielu procesach produkcyjnych, szczególnie w branży farmaceutycznej, wojskowej, petrochemicznej, medycznej, spożywczej, kosmetycznej czy chemicznej.

Prawidłowe gospodarowanie kondensatem polega na posiadaniu w instalacji urządzeń odpowiedzialnych za jego odprowadzanie. Odbywa się to przy pomocy pływakowych, elektronicznych lub manualnych spustów kondensatu. Warto pamiętać, że duża ilość pary wodnej w powietrzu powoduje, że po jej skropleniu zachodzi konieczność jej usunięcia. Kondensat powinien być odprowadzany bez względu na to, czy sprężarka zasilana jest olejem i powstaje wówczas kondensat wodno-olejowy, czy też jest to urządzenie bezolejowe i wówczas powstaje kondensat kwaśny lub też neutralny. W każdym wypadku powinien być on usunięty z instalacji po to, aby nie wpływał w negatywny sposób na produkty końcowe, jak również na inne elementy układu, przede wszystkim poprzez przyspieszenie procesów korodowania.

Jak dbać o kompresory przemysłowe?

Istotnym elementem użytkowania urządzeń jest regularny serwis oraz poddawanie ich okresowym przeglądom i konserwacjom.  Dzięki temu można mieć pewność, że sprężarka będzie działała z pełną mocą, bez względu na intensywność jej eksploatacji. Serwis urządzeń zaliczanych do kategorii kompresory przemysłowe, ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania procesów produkcyjnych i wytwarzania sprężonego powietrza. Podczas regularnych przeglądów i konserwacji serwis jest w stanie oszacować czy nie pojawiają się poluzowania przewodów elektrycznych i zanieczyszczenia uniemożliwiające utrzymanie wysokiej jakości sprężonego powietrza. Oprócz tego, specjaliści gwarantują czyszczenie chłodnicy i wnętrza agregatu, smarowanie łożysk silnika, w razie potrzeby wymianę łożysk silnika, pasków klinowych i wentylatora, wymianę filtra oleju i separatora oleju – zgodnie z DTR urządzenia, weryfikację prawidłowego działania spustów kondensatu i ewentualne pozbycie się wszelkiego typu zanieczyszczeń czy problemów mogących istotnie wpłynąć na dalsze działanie kompresora przemysłowego i całej instalacji sprężonego powietrza.

Źródło: Almig – kompresory i sprężarki powietrza