Ogrody skalne to misterne konstrukcje złożone ze skał, roślin płożących i kwiatów. Ich budowa wymaga czasu, jednak efekt warty jest wysiłku. Skalniak może przełamać monotonię płaskiego terenu a także być ciekawą ozdobą w pobliżu altany czy wejścia do domu. Przeczytaj, jakie rośliny na skalniak w ogrodzie wybrać i w jakim miejscu zdecydować się na jego budowę.
Skalniak w ogrodzie: gdzie się sprawdzi?
Skalniak będzie się dobrze prezentował niemal w każdym ogrodzie. Należy jednak pamiętać, że zawsze będzie przykuwał uwagę i jego lokalizacja nie powinna być przypadkowa. Warto wkomponować go w ogród w taki sposób, aby tworzył z nim harmonijną całość i był spójnym elementem całej kompozycji.
W dużych ogrodach skalniak może być głównym elementem dekoracyjnym na środku. Wówczas warto wytyczyć wokół niego malownicze ścieżki i zdecydować się na żwirowe rabaty.
Twoja działka ma podłużny kształt? Zdecyduj się na skalniak trójkątny i zaplanuj go w rogu działki.
W nieco mniejszych ogrodach skalniak można stworzyć nieco z boku, na przykład przy ogrodzeniu lub murku. Jeśli masz do dyspozycji bardzo mało przestrzeni, pomyśl o zastąpieniu skalniaka kamienną rabatą. Zajmie mniej miejsca a będzie równie efektowna.
Planując stworzenie własnego ogrodu skalnego, warto narysować choćby schematyczny plan, który pomoże w określeniu kształtu a także rozmieszczeniu największych kamieni i grupy roślin. Pozwoli to na uniknięcie wielu błędów już na etapie projektu.
Rośliny na skalniak LISTA
Masz w planach budowę skalniaka i zastanawiasz się, na jakie rośliny się zdecydować? W ogrodach skalnych dominują niskie, płożące gatunki o zwartym pokroju, intensywnych barwach kwiatów i silnym zapachu, często również o zimnozielonych liściach.
Wśród najpopularniejszych roślin, które nadadzą się na skalniak w ogrodzie warto wymienić:
- bergenię sercolistną,
- zawciąg nadmorski,
- żagwin ogrodowy,
- goździk pierzasty,
- płomyk szydlasty,
- skalnicę Arendsa,
- rozchodnik,
- dąbrówkę rozłogową,
- dzwonek karpacki,
- rojnik.
Na skalniaku możesz również posadzić rośliny cebulowe, takie jak:
- tulipany botaniczne,
- szafirki,
- krokusy,
- narycyzy.
Tłem dla nich mogą być rośliny iglaste:
- jałowce,
- żywotniki,
- cyprysiki,
- sosny,
- świerki,
- modrzewie.
Komponując rośliny na skalniaku, zwróć uwagę na to, aby wysokie gatunki sadzić z tyłu, a niższe z przodu. W ten sposób nie zasłonisz kwiatów większymi roślinami iglastymi. Pamiętaj też, że duże rośliny powinny być sadzone pojedynczo, a małe – w grupach.
Trzy pomysły na skalniak w ogrodzie
Skalniaki mogą przybierać mniej lub bardziej skomplikowane formy. Szukasz inspiracji? Skorzystaj z naszych propozycji.
Ogród skalny z kaskadą wodną
Skalniak tego typu wymaga zbudowania skarpy z dużych głazów lub wykorzystania naturalnego wzniesienia terenu. Kamienie należy ułożyć w taki sposób, aby przypominały stopnie – w ten sposób woda będzie swobodnie po nich spływać. Możesz się także zdecydować na stworzenie skalniaka z wodospadem. W takiej konstrukcji woda spada pionowo ze skały. Ogród skalny tego typu jest pracochłonny, jednak bardzo efektowny!
Skalniak w ogrodowym „wąwozie”
Jeśli na twojej działce występują naturalne wzniesienia terenu, wąwóz między nimi możesz wykorzystać właśnie do budowy skalniaka. Wystarczy, że przestrzeń wysypiesz kamieniami i udekorujesz roślinnością, imitując w ten sposób suchy strumień. Taki skalniak powinien prowadzić do jakiegoś interesującego elementu aranżacji ogrodu lub punktu widokowego. U jego podstawy możesz natomiast zbudować skalniak na wzniesieniu. Ten pomysł wymaga jednak przestrzeni.
Skalniak na murku
Skalniak zbudowany na murku może łączyć się z tarasem lub opierać się na dobudowanej „ścianie”. Zagony budowane są z różnorodnych materiałów – możesz zdecydować się na piaskowiec, granit czy drewno. Ważne jest, aby materiał był jednolity. Przy samym zagonie najlepiej posadzić rośliny o lekko płożącym pokroju, które będą częściowo go zasłaniały. Taki ogród skalny przylegający do murku możesz wykorzystać na przykład do rozdzielenia poszczególnych części ogrodu.