Włóczka na każdą okazję

włóczka

Włóczka kojarzy nam się najczęściej z wełną, ale jak każda zorientowana osoba wie, to tylko część prawdy. Dlaczego? Ponieważ rzeczywiście może ona składać się z tych włókien, ale również z innych nitek. Mogą one być najróżniejsze: naturalne, sztuczne, czyli powstałe w wyniku działań człowieka, jak poliester, czy akryl. Często zetkniemy się również z przędzami mieszanymi. W których znajdziemy łączenia wełny, bawełny, czy lnu, jak i takich, gdzie łączyć się będzie akryl, wiskoza lub poliamid. Nie obce są również jeszcze ciekawsze rozwiązania, gdzie włókna naturalne znajdują się w jednej włóczce ze sztucznymi.

Być może opinia, że włóczka to przędza o naturalnych włóknach wełny bierze się stąd, że nasze babcie i mamy w odległych czasach, dziergały właśnie z takich przędz. Dla amatorskiego oka – widok włókien może w żaden sposób nie różnić się jakością, a jedynie kolorem, grubością nitki, czy strukturą. Jedne są bardziej gładkie, a inne bardziej niejednolite. A jednak różnice są ogromne i warto wiedzieć na czym one polegają.

Włóczka i jej przeznaczenie

Przede wszystkim, jak już wspomnieliśmy, włóczka może być jednorodna lub mieszana. Mogłoby się wydawać, że w czasach, w których na pierwszych stronach gazet, pojawiają się informacje na temat ekologii, bardziej popularne są przędze z naturalnych nitek. To zależy. Na pewno dla osób, które cenią sobie tego rodzaju wyroby, częściej będą stawiać właśnie na ten rodzaj włóczki.

Stosowane zamienniki

Jednak, jeżeli  zamierzają z niej wydziergać szal, to i tak na końcu będą musiały sobie odpowiedzieć na pytanie, czy na pewno warto w tym przypadku zrobić go z wełny. Dlaczego? Dlatego, że wełna chociaż naturalna, ma właściwości gryzące. I najczęściej, jeżeli pojawia się uczulenie na wełnę, wybiera się zamienniki. Wtedy bierze się pod uwagę te włókna, które nie wywołują takich właściwości. Mogą być one naturalne lub sztuczne. Częstym zamiennikiem jest akryl, o którym się mówi, że jest sztuczną wełną. Nie dlatego, że posiada jej właściwości, ale że przypomina ją zewnętrznym wyglądem. A z drugiej strony nie uczula.

Zawartość i zastosowanie

Zatem włóczka wcale nie jest tak jednorodna, jakby się wydawało. Można z jej włókien korzystać, dobierając je ze względu na porę roku. Inny skład przędzy będzie nas interesował wiosną, a inny zimą. Inne właściwości będzie musiała ona posiadać, gdy zdecydujemy się wydziergać skarpetki dla dorosłych, a inne dla niemowlaków. Liczy się zawartość włóczki i jej zastosowanie. Reszta to już nasza wyobraźnia i możliwości rękodzielnicze.