W naszej szerokości geograficznej bardzo duże znaczenie ma wyposażenie domu w odpowiedni system ogrzewania. Przez znaczną część roku temperatury są stosunkowo niskie, przez co niezbędne jest dodatkowe ogrzewanie mieszkań, coraz większą uwagę przykłada się również do wentylacji. Wraz z rozwojem technologii możliwości jest coraz więcej, powstają coraz bardziej wydajne systemy, które pozwalają również na duże oszczędności.
Jaki system wentylacji domu wybrać?
Wentylacja domu ma na celu sprawną wymianę powietrza, a także odprowadzanie wilgoci ze środka domu na zewnątrz. Jest to niezwykle ważne, gdyż brak systemu wentylacyjnego lub też źle działający system może spowodować gromadzenie się wilgoci, która będzie powodowała unoszenie się nieprzyjemnej woni w domu, a może doprowadzić wręcz do powstawania grzyba lub pleśni na ścianach budynku. Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, tak niepozorna rzecz, jak niewydolny system wentylacji może mieć poważne skutki dla zdrowia osób zamieszkujących budynek, a także wpłynąć na niszczenie budynku.
Możliwości jest wiele, bardzo popularną metodą, którą stosuje się już w większości nowo budowanych domów, jest rekuperacja. Jest to jedna z metod wentylacji mechanicznej, która stanowi alternatywę dla wentylacji grawitacyjne. O tym, jaki system wentylacyjny wybrać do domu dowiesz się z bloga Realnie, my natomiast przejdziemy do tematu ogrzewania.
Systemy ogrzewania domu
Różnorodność systemów ogrzewania jest aktualnie bardzo duża, do wyboru mamy kotły na różne paliwa, systemy elektryczne, pompy ciepła. Dodatkowo trzeba podjąć decyzje odnośnie tego, czy zamontować ogrzewanie podłogowe, czy zwykłe grzejniki, w opcji jest również system mieszany. Istnieje również możliwość pobierania prądu z paneli PV, a także ogrzewanie wody przy użyciu kolektorów słonecznych, co uniezależnia nas i pozwala na spore oszczędności.
Oczywiście podjęcie decyzji bardzo często jest uzależnione od tego, jakie możliwości daje nam lokalizacja domu. Większość osób, które mają dostęp do gazu ziemnego lub ciepła sieciowego wybiera jedno z tych rozwiązań, gdyż jest to najprostsze, a zarazem ekonomiczne rozwiązanie, w końcu wystarczy się jedynie podpiąć. Duże znaczenie ma też miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy. Można w nich natknąć się na zakaz używania paliw stałych, a w takiej sytuacji do wyboru mamy gaz ze zbiornika, ogrzewanie elektryczne lub pompę ciepła.
Jak działa pompa ciepła?
W skrócie można powiedzieć, że zastosowana została w tym urządzeniu zasada odwróconego działania lodówki. Chodzi o to, że pompa ciepła wykorzystuje efekt Joule’a-Thomsona, pobierając ciepło z przestrzeni zewnętrznej i przekazując je do wnętrz budynku. Cały system składa się z trzech części, a dokładnie:
– systemu źródła ciepła,
– pompy ciepła,
– systemu dystrybucji i przechowywania ciepła.
Do wyboru są pompy ciepła opierające się na krążeniu cieczy, która stanowi w tym wypadku przekaźnik lub też urządzenia wyposażone w wentylatory, które zasysają ciepłe powietrze z otoczenia.