‘’Złoto’’ pod stopami

panele podłogowe

Jeszcze kiedyś panele podłogowe były uznawane za zły wybór wystroju podłogi w wielu domach. Wtedy panowała wszechobecna krytyka podpierająca się na argumentach sztucznego wyglądu, niewielkiej ilości wzorów, małym wyborze i nietrwałości. Być może wtedy miało to w sobie cząstkę prawdy ale.. Nie teraz! Przemysł zajmujący się produkcją paneli zrobił od tamtego czasu wiele milowych kroków w celu uwydatnienia wyboru, dopracowania materiałów i dodatków do paneli sprawiając, że nie tylko są odporne, wytrzymałe, wygodne ale również cieszą oko.

Cena i rodzaj

Obecnie w zależności od materiału z jakiego dane panele podłogowe – Greenfloor są zbudowane, a także ich dodatków i cech personalnych ceny są bardzo zróżnicowane. Jest to bardzo złożony punkt, gdyż cena opiera się na doborze takich cech jak klasa ścieralności, użyteczności, grubość i struktura paneli.

– Klasa użyteczności – bardzo ważna cecha decydująca tak naprawdę o doborze paneli do pomieszczenia, rodzaju budynki oraz intensywności z jaką dane podłogi mogą być użytkowane. Występuje 6 różnych klas, każda z nich złożona jest z dwóch cyfr np. 23, 32, 33. Pierwsza cyfra mów o rodzaju przeznaczenia danych paneli. Jeśli jest to 2; panele przeznaczone są do pomieszczeń mieszkalnych, a 3; do budynków publicznych(są wytrzymalsze). Druga cyfra zaś informuje o stopniu użytkowalności podłogi; 2-mniejszy, 3- większy stopień.

– Klasa ścieralności – ustalana poprzez test Tabera

– Grubość paneli – najpopularniejsze do rozmiary od 6 do 15 mm grubości. Im grubsze są panele tym będą bardziej wytrzymalsze i stabilne.

– Struktura paneli – najbardziej popularne to panele drewniane cechujące ryflowaną powierzchnią z niejednolitym wyglądem. Na rynku dostępne są również inne takie jak panele o strukturze synchronicznej czy handscraped.

Montaż

Jedną z najbardziej popularnych, ale też najprostszych metod montażu jest wybranie paneli podłogowych zatrzaskowych. Młotek, deseczka ochronna wystarczy, żeby szybko położyć panele bez użycia żadnego kleju. Dostępne są także panele klejone zapewniające niejako ,,dźwiękoszczelność”, aczkolwiek przy ich montażu przydałaby się bardziej wprawiona osoba. Nikt nie chciałby dopuścić do sytuacji w której powstałyby niechlujne wybrzuszenia.

Wygląd

Oprócz dobrej funkcjonalności wygląd jest również bardzo istotny. Dobrze dopasowane panele wprowadzą estetykę do każdego pomieszczenia, a odpowiednio dobrany kolor wprowadzi harmonijną spójność. Obecnie wybór kolorów jest bardzo szeroki – od jasnych barw rozświetlających pokoje, do tych ciemnych używanych w sypialniach i biurach.