Jak uprawiać drzewka owocowe kolumnowe?

drzewka owocowe kolumnowe

Kolumnowe drzewka owocowe, to doskonałe rozwiązanie, kiedy planujesz ogród na małej powierzchni. Ponadto znajdują szerokie zastosowanie jeśli chodzi o projektowanie krajobrazu ze względu na swój niezwykle estetyczny wygląd.

Charakterystyka drzewek owocowych

Drzewa kolumnowe to dość nowy trend w ogrodnictwie. Te odmiany zostały stworzone po to, aby zaoszczędzić miejsce – rosną na wysokość, praktycznie nie mają korony. Tak więc nawet na skromnej działce można posadzić wiele roślin różnych gatunków. Kluczowe jest odróżnienie zwykłego drzewa od drzewa kolumnowego po koronie – na kolumnie wygląda jak walec przylegający do pnia w równej odległości na całej długości. Pędy owocowe na pniu odchodzą od głównej łodygi i są dość krótkie.

Terminy sadzenia drzew owocowych

Jabłonie i grusze można sadzić zarówno wiosną, jak i jesienią, ale wiśnie, brzoskwinie i morele można sadzić tylko wiosną – owoce pestkowe są bardziej wymagające, jeśli chodzi o temperaturę.

Przygotowanie miejsca do sadzenia

Sadząc sadzonki drzew kolumnowych, należy wybrać miejsce bez zagłębień, odpowiednio je wypoziomować i usunąć chwasty. Jeśli planujesz sadzić sadzonki na wiosnę, to możesz dodać gnijący obornik (3-4 kg na 1 m2) lub rozsypać popiół drzewny na powierzchni (500-600 g na 1 m2). Musisz wybrać miejsce nasłonecznione. Wskazane jest zapewnienie drzewkom ochrony od północy. Może to być na przykład ściana domu lub ogrodzenie. Pozostaw odległość między kolumnami nie większą niż 1,5 m.

Sadzenie drzew kolumnowych

Drzewka owocowe kolumnowe sadzi się w specjalnie przygotowanych otworach, ich wymiary muszą być takie, aby korzenie swobodnie pasowały do otworu. Wskazane jest umieszczenie na dnie drenażu z rozbitej cegły lub keramzytu, a następnie ułożenie gleby odżywczej (2-3 kg mieszanki torfu, piasku rzecznego i próchnicy). Kolejnym krokiem jest wlanie wiadra wody i umieszczenie sadzonki. Potem pozostaje już tylko zainstalować kołek podtrzymujący, przywiązać do niego sadzonkę.

Dbanie o drzewa kolumnowe

Dalsza pielęgnacja drzew kolumnowych nie jest skomplikowana i obejmuje standardowe procedury: podlewanie, usuwanie chwastów, spulchnianie gleby, przycinanie. W pierwszych latach zadbaj o to, aby ich system korzeniowy dobrze umocnił się w glebie. Przy pierwszym kwitnieniu zostaw kilka kwiatów na roślinie: 3-4 kwiaty na jabłoni i gruszy, ok. 10 na owocach pestkowych. W drugim roku owocowania należy podwoić tę ilość, a dopiero od trzeciego roku można pozostawić wszystkie kwiaty.