Współcześnie oferowane tapety na ściany różnią się materiałami i budową. Rodzaj tapety decyduje o potencjalnych miejscach zastosowania i sposobie instalacji. Jedne tapety nadają się do pomieszczeń wilgotnych, a inne do suchych – są okleiny przeznaczone do wnętrz prywatnych i komercyjnych. Zapraszamy na prezentację najpopularniejszych rodzajów tapet.
Z jakich materiałów powstają tapety?
Dostępne na rynku tapety można podzielić ze względu na rodzaj materiału, z którego zostały wyprodukowane:
- papier – najprostsze tapety na ścianę są wydrukami na bluebacku – z papieru wykonana jest też często dolna warstwa tapet o złożonej strukturze, np. wykończonych winylem, surowcami naturalnymi lub różnego typu włóknami,
- PVC – polichlorek winylu wykazuje dużą odporność mechaniczną, nie ulega destrukcji pod wpływem wilgoci, wody, światła słonecznego (promieniowanie UV) lub agresywnych chemikaliów – jest wykorzystywany jako wierzchnia warstwa tapet na podłożu papierowym lub flizelinowym, a także w postaci jednowarstwowej, samoprzylepnej folii,
- włókno szklane – tapety z włókna szklanego są ponadprzeciętnie odporne na czynniki środowiskowe, zachowują stabilność wymiarową w niskich i wysokich temperaturach, nadają się do wielokrotnego malowania, a ponadto skutecznie wzmacniają powierzchnię ściany,
- tekstylia – jedne z najbardziej oryginalnych i najwyżej cenionych tapet powstają z włókien naturalnych (jedwab, bawełna, len) oraz syntetycznych (poliester, wiskoza) na podłożu papierowym lub flizelinowym – okleiny tekstylne wyróżniają się bogactwem oryginalnych wzorów i niepowtarzalnych faktur,
- surowce naturalne – korek, włókna traw czy bambus są chętnie wykorzystywane przez projektantów ekskluzywnych tapet i okładzin ściennych: tapety tego typu powstają często jako produkt manufakturowy, tworzony ręcznie, a w efekcie unikatowy i niepowtarzalny.
Czym różnią się tapety klasyczne i obiektowe?
Dostępne na rynku tapety można podzielić też ze względu na trwałość. Szczególnie odporne na warunki środowiskowe są tzw. tapety obiektowe. Powstały specjalnie z myślą o dekorowaniu miejsc użyteczności publicznej – lokali komercyjnych, urzędów, instytucji kultury, placówek oświatowych i obiektów ochrony zdrowia.
Tapety obiektowe posiadają stosowne certyfikaty związane z zasadami bezpieczeństwa i higieny. Zazwyczaj okleiny obiektowe powstają z materiałów trudnopalnych, a przy tym łatwych w utrzymaniu czystości. Spełniają wiele wymagań jakościowych, których nie stawia się tradycyjnym tapetom, przeznaczonym do użytku domowego.
Jakie funkcje specjalne mogą pełnić tapety?
Podstawową funkcją tapet jest dekorowanie ścian oraz sufitów w mieszkaniach prywatnych i obiektach komercyjnych. Jednak na tym nie wyczerpują się ich możliwości. O specjalnych zastosowaniach tapet mówi doradca klienta ze sklepu z tapetami Kraina Barw w Krakowie: – Okleiny ścienne nie tylko dekorują, lecz również skutecznie wygłuszają i ocieplają pomieszczenia. Niektóre odmiany ciężkich tapet skutecznie ukrywają drobne pęknięcia i zarysowania ścian. Jeżeli są wykonane z włókna szklanego, to z powodzeniem pełnią także funkcję zbrojenia gipsowych tynków. Z kolei wybrane modele tapet z PVC można stosować nawet w strefach mokrych – nad wannami i wewnątrz kabin prysznicowych. Są nieprzenikliwe dla wody i skutecznie zastępują płytki ceramiczne.
Satysfakcja z użytkowania tapet na ściany zależy od właściwego doboru właściwości konkretnego modelu. Zastosowanie nowoczesnych materiałów sprawia, że współczesne okleiny ścienne można dobrać praktycznie do każdego wnętrza – do mieszkań, domów i wnętrz komercyjnych.