Jak umyć okna i parapety?

mycie okien

Mycie okien stanowi jedną z najbardziej nielubianych czynności podczas sprzątania domów i mieszkań. Wpływa na to zarówno liczba okien (która w domach jednorodzinnych może nawet sięgać kilkunastu), jak i czas poświęcany na tę czynność, monotonia i cały proces obejmujący nawet kilka etapów.  W związku z tym wiele osób decyduje się na ich czyszczenie tylko z powodu wielkich świąt czy przysłowiowych wiosennych porządków. Odpowiednia organizacja pracy, nowoczesne narzędzia oraz odpowiednie środki czyszczące do podstawa. Nie bez znaczenia jest także pogoda, ponieważ w słoneczny dzień łatwiej zauważyć zgromadzone na szybie zanieczyszczenia, ale jednocześnie szybciej schnąca woda pozostawia nieestetyczne smugi, których usunięcie zabiera jeszcze więcej czasu niż samo mycie. Natomiast deszczowy dzień może zniweczyć nawet najlepszy efekt, z kolei mycie okien zimną, w czasie mrozu jest absolutnie bezcelowe. W dodatku można uszkodzić delikatne szkło. Okazuje się zatem, że na mycie okien wpływa wiele czynników. Z tego artykułu dowiesz się, jak umyć okna szybko, a nawet polubić ten obowiązek.

Przygotowanie do mycia okien

Minimalna częstotliwość mycia okien to nie rzadziej niż raz na pół roku. Zanim przystąpisz do czynności właściwych, zacznij od przygotowania miejsca pracy. Zdejmij do tego celu rolety, żaluzje, firany lub inne osłony okienne. Jeśli jednocześnie planujesz ich czyszczenie, przełóż do wanny lub pralki, a jeśli nie- wystarczy przesunąć je na bok, w przypadku gdy nie wpływa to w żaden sposób na Twoją pracę. Następnie oczyść ewentualne zabrudzenia i pajęczyny, używając do tego celu suchej szmatki, odkurzacza albo zwykłej szczotki.

Jak myć okna i parapet?

Etap mycia rozpocznij od framug. W tym celu wykorzystaj wodę z mydłem lub w przypadku mocniejszych zabrudzeń- specjalny detergent. We wszystkie niezbędne produkty możesz się zaopatrzyć w sklepie internetowym: https://www.merkurygdynia.pl. Po użyciu framug możesz przystąpić do mycia okien. Użyj w tym celu wody z płynem do naczyń lub innym delikatnym detergentem. Następnie zaczekaj aż wyschnie lub przetrzyj suchą szmatką. Na koniec spryskaj obficie płynem do szyb i poleruj, aż uzyskasz lśniącą, gładka taflę szkła bez smug. Niektórzy wykorzystują w tym celu zgniecione gazety, ponieważ farba drukarska zmniejsza ryzyko powstawania smug, a także dodaje blasku. Do polerowania wykorzystywane są także nylonowe rajstopy oraz szary papier. Ostatnim etapem jest przetarcie tafli suchą szmatką, która nie pozostawia żadnych materiałowych śladów. Wygodną opcją jest także korzystanie ze specjalnej ściągaczki do mycia okien, która przyspiesza cały proces i czyni go przyjemniejszym. Po umyciu i wypolerowaniu szyb można przystąpić do mycia parapetów. Przy niewielkim zabrudzeniu wystarczy przetrzeć powierzchnię wilgotną szmatką, przy większych plamach konieczny będzie płyn czyszczący. Na koniec pozostaje tylko zawiesić świeżo wyprane zasłony, najlepiej wcześniej wykrochmalone.