Jak ekologicznie ogrzać dom – wybierz gaz propan

Jak ekologicznie ogrzać dom

Ogrzewanie propanem – krok po kroku

Dbałość o środowisko naturalne to jedno z wielkich wyzwań naszych czasów. Często zastanawiamy się, co możemy zrobić, by zmniejszyć obciążenie dla natury, jakie powodujemy. W tym kontekście szczególne znaczenie ma prawidłowe ogrzewanie do domu. Zamiast pieca na węgiel, wielokrotnie czystszym rozwiązaniem jest ogrzewanie domu gazem propan – sprawdź, jakie to proste i korzystne!

Instalacja do ogrzewania domu gazem propan składa się z dwóch elementów – zbiornika na propan oraz instalacji, w której jest on spalany i produkuje ciepło. Zbiornik musi być ulokowany poza budynkiem – to wymóg prawa budowlanego, jednak jego postawienie jest dość proste. W przypadku zbiornika do 7000 litrów można go postawić bez pozwolenia na budowę – wystarczy ten fakt zgłosić w starostwie.

Montaż zarówno zbiornika, jak i instalacji muszą przeprowadzić fachowcy – warto zdecydować się na kogoś, kto cieszy się dobrą renomą, ponieważ uzyskujemy wtedy pewność, że pomoże nam tak dobrać położenie zbiornika, by jak jego wpływ na nasze codzienne życie był minimalny, a uzupełnianie gazu proste i wygodne. Z kolei zamontowanie instalacji, w której gaz propan jest spalany, to dość skomplikowana operacja – jednak specjaliści dysponujący odpowiednim sprzętem poradzą sobie z tym zadaniem bez problemu w dzień czy dwa. 

Propan – ekologiczna alternatywa dla węgla

Najłatwiej instalację zamontować w trakcie budowy domu, jednak jest to oczywiście możliwe także w już istniejących obiektach – dzięki temu możemy zastąpić mniej ekologiczny piec rozwiązaniem bardziej przyjaznym środowisku. Spalanie gazu propan jest bardzo wydajne pod względem energetycznym – już niewielka ilość gazu generuje dużo ciepła.

Do tego propan, w odróżnieniu od węgla kamiennego, nie wytwarza w procesie spalania szkodliwych spalin. Jedyne produkty spalania to dwutlenek węgla (niemal dwa razy mniej niż przy ogrzewaniu węglem!) oraz czysta woda. Ten pierwszy zostanie wchłonięty przez rośliny, ta druga trafia po prostu do kanalizacji. Tym samym gaz propan jest korzystny dla środowiska i stanowi doskonałą, ekologiczną alternatywę dla innych typów ogrzewania.

Źródło: Lpgdirect