Najlepsza farba na dach, która zapewni dobry wygląd i ochronę

farba na dach

Poza oczywistą funkcją ochronną, dach domu ma duże znaczenie dla tego, jak posiadłość się prezentuje. Chcesz wkomponować się w otoczenie czy może wyróżnić się? Stworzyć spójną kompozycję czy dodać ciekawego kontrastu? Niezależnie od efektu, jaki chcesz uzyskać, potrzebna będzie dobra jakościowo farba na dach, która będzie wytrzymała na zmienne warunki atmosferyczne.

Jak wybrać kolor dachu?

Jak zapewne domyślasz się, farba na dach powinna być przede wszystkim wodoodporna i wytrzymała m.in. na duże wahania temperatur. O ile jednak o właściwościach produktu jest stosunkowo łatwo dowiedzieć się, producenci raczej rzadko podpowiadają, jaki kolor będzie odpowiedni. Co zatem warto mieć na uwadze, aby spośród szerokiej gamy możliwości wybrać barwę idealną?

Najczęściej spotykanymi kolorami farb na dach są brąz, czerwień oraz czerń. Klienci jednak coraz chętniej sięgają po jaśniejsze alternatywy, takie jak odcienie szarości. Są one neutralne i uniwersalne, łatwiej więc będzie stworzyć spójne kompozycje.

Barwa dachu powinna uwzględniać przede wszystkim odcień zastosowany na elewacji. W obu przypadkach lepiej jest unikać krzykliwych opcji i dużych kontrastów. Bardziej nietypowe odcienie, jak dość popularną zieleń, lepiej zostawić na mniejsze elementy, jak chociażby okna i drzwi. Dobrą regułą jest kierowanie się prostotą i ograniczenie ilości kolorów. Trzy będą w zupełności wystarczające!

Należy pamiętać o tym, że jeśli jesteśmy dopiero na etapie budowy domu, to prawdopodobnie inne elementy będą dobierane kolorystycznie do dachu, a nie odwrotnie. W związku z tym, warto poświęcić tej decyzji nieco więcej czasu na przemyślenia. Oczywiście wszystkie elementy można zawsze też przemalować w przyszłości.

Czas na zmiany, czyli farba na dach a przygotowanie do malowania

Jeśli nasz wybór po upływie czasu jednak nam się znudził, potrzebujemy zmiany lub po prostu chcemy odświeżyć wygląd domu, wystarczy dobra farba na dach i trochę przygotowań. Zacząć powinniśmy od oceny stanu technicznego dachu. Czynność tę jest zresztą dobrze wykonywać profilaktycznie raz do roku. A po co robić to tuż przed malowaniem? Otóż pozwoli nam to dowiedzieć się jakie kolejne czynności będziemy musieli wykonać, np. związane z czyszczeniem. Przy okazji, będziemy mogli oszacować, ile farby będzie nam potrzebne. Pamiętajmy, że jasne farby na dach zazwyczaj dają satysfakcjonujące krycie przy większej ilości warstw.

Warto w tym miejscu wspomnieć o kilku dodatkowych warunkach, które dobrze by było uwzględnić, zarówno w trakcie przygotowywania, jak i samego malowania. Prace powinniśmy wykonywać przy temperaturze powyżej 10°C, lecz nieprzekraczającej 30°C. Wilgotność powietrza natomiast idealnie nie powinna przekraczać 80%. Powierzchnia, na której będziemy pracować, nie może być mokra ani nagrzana. W kwestii techniki malowania, najlepiej jest rozpocząć od krawędzi, załamań, nitów oraz śrub. W przypadku farby na dach szybkoschnącej zaleca się także nakładanie jej, kierując pędzel zawsze w jedną stronę, co powinno zapewnić najlepszy efekt estetyczny.