Klimatyzacja domowa – jaki rodzaj wybrać i jak poradzić sobie z montażem?

Klimatyzacja domowa

Rodzaje klimatyzacji domowej

Klimatyzacja przestała być w naszej strefie klimatycznej dobrem luksusowym lub urządzeniem zarezerwowanym wyłącznie dla biur. Pojawiające się w okresie letnim rekordowo wysokie temperatury skłaniają coraz więcej osób do montażu klimatyzacji w domu lub mieszkaniu. Klimatyzacja domowa zapewnia nie tylko komfortowe uczucie chłodu, ale także oczyszcza powietrze z kurzu, alergenów i drobnoustrojów chorobotwórczych. Przed montażem trzeba jednak zdecydować się jaki typ klimatyzacji wybrać, tak aby dopasować ją do wielkości i rodzaju pomieszczeń oraz zapewnić łatwy montaż.

Zasadniczo każdy typ klimatyzatora składa się ze sprężarki oraz dwóch wymienników ciepła tj. parownika, który pobiera ciepło z pomieszczenia oraz skraplacza odprowadzającego ciepło i zużyte powietrze na zewnątrz. Klimatyzatory stacjonarne różnią się jednak ilością jednostek oraz sposobem montażu.

Klimatyzatory typu kompakt (monoblokowe)

Składają się z jednej części, dlatego sprawdzają się w przypadku ograniczonej powierzchni do montażu. Montowane są we wnęce okiennej lub w murze, a skraplacz jest wyprowadzany na zewnątrz. Ich wadą jest stosunkowo wysoki poziom hałasu.

Klimatyzatory ścienne typu split

Najpopularniejszy typ klimatyzacji domowej to klimatyzatory ścienne typu split. Składa się z dwóch jednostek – jedna montowana wewnątrz pomieszczenia, około 20-30 cm poniżej sufitu, a druga na zewnątrz budynku. Zaletą tego typu klimatyzatorów jest duża wydajność, cicha praca oraz stosunkowo łatwy montaż.

Klimatyzatory typu multi-split

Klimatyzatory tego rodzaju umożliwiają podłączenie do jednej zewnętrznej części urządzenia kilku jednostek wewnętrznych. Dzięki temu klimatyzacja może być montowana w kilku pomieszczeniach domu lub mieszkania.

Klimatyzatory kanałowe

Sieć kanałów rozprowadzających powietrze po całym budynku ukryta jest zwykle na strychu lub nad podwieszanym sufitem. Ten typ klimatyzacji gwarantuje równomierne rozprowadzenie powietrza na cały obiekt. Wymaga jednak dosyć skomplikowanych prac montażowych, dlatego dobrze jest uwzględnić inwestycję na etapie projektowania lub generalnego remontu obiektu.

Montaż klimatyzacji w domu

Montaż klimatyzacji najlepiej powierzyć profesjonalnym firmom, zwłaszcza jeżeli zdecydujemy się na klimatyzator typu kompakt lub kanałowy. W przypadku tego pierwszego trzeba umiejętnie umieścić jednostkę we wnęce lub murze, tak aby parownik znajdował się wewnątrz pomieszczenia, a skraplacz był skierowany na zewnątrz. Prostszym zadaniem jest montaż klimatyzacji typu split, w przypadku której wystarczy zamontować w ścianie jednostki wewnętrzną i zewnętrzną, a następnie wywiercić otwór na łączące je przewody. Po połączeniu dwóch elementów klimatyzatora przewodami, instalacja powinna zostać odpowietrzona i odwilgocona. Końcowy etap montażu tj. napełnienie instalacji czynnikiem chłodniczym i sprawdzenie szczelności układu dobrze jest powierzyć specjalistom.

Źródło: Klimatyzacja Clima Warszawa