Inteligentny dom – na czym polega?

Inteligentny dom

Nowoczesne technologie śmiało wkraczają do wszystkich dziedzin życia. Doskonałym tego przykładem jest tzw. inteligentny dom – czyli szereg innowacyjnych rozwiązań, których celem jest zapewnienie lokatorom wygody i komfortu na odpowiednim poziomie.

Inteligentny dom – co to takiego?

Inteligentny dom to określenie odnoszące się do budynku zaawansowanego pod względem technologicznym. Kryją się za nim systemy i urządzenia do domowej automatyki. Zastosowanie znajduje tu koncepcja przedmiotów połączonych w sieć – mogą one komunikować się nie tylko pomiędzy sobą, ale również z użytkownikami.

Inteligentny dom – jakie urządzenia są potrzebne?

W inteligentnym domu zastosowanie znajduje wiele różnych urządzeń. Obowiązuje przy tym prosta zasada: im jest ich więcej, tym bardziej inteligentny staje się budynek. Poszczególne komponenty odpowiadają za inne obszary. Wymienia się tu przede wszystkim:

  • gniazdka Smart Plug pozwalające nie tylko włączać i wyłączać rozmaite urządzenia, ale też kontrolować poziom zużycia prądu,
  • inteligentne oświetlenie dostępne w sklepie Centrum Światła – steruje się nim za pomocą smartfona,
  • ogrzewanie,
  • czujniki,
  • systemy alarmowe,
  • kamery do monitoringu,
  • systemy audio,
  • asystent domowy.

Producenci inteligentnych systemów i urządzeń oferują rozmaite rozwiązania, w związku z czym każdy jest w stanie stworzyć system odpowiadający indywidualnym potrzebom i preferencjom.

Inteligentny dom – jak to działa w praktyce?

Idea inteligentnego domu może się niektórym wydawać bardzo skomplikowana, niemniej w praktyce zasady funkcjonowania inteligentnego domu są naprawdę proste. Korzystając jedynie ze smartfona, można wykonywać szereg czynności – nawet podczas pobytu poza domem. Trzeba jednak w pierwszej kolejności odpowiednio skonfigurować komponenty inteligentnego domu, np. przez Bluetooth, Wi-Fi lub Z-Wave/ZigBee. Konieczne jest również zainstalowanie na telefonie odpowiednich aplikacji, dzięki którym można np. sterować światłem czy włączać lub wyłączać domowe urządzenia podłączone do gniazdek Smart Plug.