Jak zabrać się za remont drewnianego domu?

remont domu

Każdy dom i mieszkanie wymagają co jakiś czas odnowienia. Trudniejszą kwestią jest całkowity remont domu, zwłaszcza, jeśli jest to dom drewniany.

Od czego zacząć remont drewnianego domu?

Jeśli właśnie kupiliśmy stary dom, albo postanowiliśmy, że nasze lokum wymaga renowacji, w pierwszej kolejności powinniśmy ustalić plan działania.  Nie każdy dom drewniany remontowany będzie w taki sam sposób. Przede wszystkim warto wiedzieć, które z drewnianych elementów domu są do wymiany. Drewno, jeśli jest nadgnite albo spróchniałe, nie pełni już funkcji ochronnej, i definitywnie trzeba je wymienić. Jeśli drewno nie jest dobrze zaimpregnowane, ryzyko, że tego typu elementy pojawią się w naszej siedzibie jest spore.

Zanim zabierzemy się za remont domu potrzebny jest więc plan i odpowiednie dobranie narzędzi. Wszystkie narzędzia budowlane niezbędne podczas remontu wymienia celnie.pl, warto zainspirować się poradami znalezionymi w sieci, gdyż może nam to oszczędzić dużo stresu..

Co można wymienić w drewnianym domu?

W starym, drewnianym domu powinniśmy dokładnie obejrzeć każdy kąt. Ponieważ to zewnętrzne części budynku są narażone na niekorzystne oddziaływanie warunków atmosferycznych, dach i ściany będą pierwszymi w kolejności elementami do konserwacji.  Wymiana całego dachu jest dość kosztowną inwestycją, warto więc sprawdzić, czy możliwe jest uzupełnienie kilku elementów. Podobnie jest ze ścianami – warto wymienić deski, które nie spełniają już swojej funkcji. Należy także pamiętać o tym, aby wymienione fragmenty zaimpregnować odpowiednimi specyfikami. Jeśli zrobisz to dobrze, dom przetrwa każdą burze.

Ważne jest także wnętrze domu. Drewniana podłoga prezentuje się pięknie, jeśli jednak drewno rozeschło się, trzeba będzie najprawdopodobniej wymienić cały parkiet. Ważne jest także odświeżenie i w miarę możliwości pomalowanie ścian.

Tak naprawdę wszystko jednak zależy od tego, w jakim stanie jest budynek i co wymaga natychmiastowej interwencji. Być może wymiany będą wymagać tylko ściany i parkiet, a może większość elementów zewnętrznych.

Kiedy już doprowadzisz dom do stanu używalności, możesz ze spokojem i zgodnie ze swoim upodobaniem urządzić wnętrze.

Jak urządzić drewniany dom?

Dom z drewna daje wiele możliwości pięknej aranżacji. Do takiego domu pasują oczywiście smukłe, drewniane lub wiklinowe meble. Sprawdzą się w takich wnętrzach zwłaszcza meble w stylu kolonialnym, a także skandynawskim, czy boho. Wystrój zależy od tego, jaką nutkę chcesz wprowadzić do swojego domu. Wiklina będzie pięknie korespondować z jasnym drewnem, podobnie jak proste i przytulne meble w stylu skandynawskim. Do nieco ciemniejszego drewna możesz dobrać antyki w stylu kolonialnym oraz wystrój industrialny, który podkreśli ciężkość pomieszczenia.
Wymiana i renowacja mebli podczas remontu domu jest bardzo ważna. Drewniane meble należy co jakiś czas odnawiać lub wymieniać. Warto także raz na jakiś czas pokryć je impregnatem. Dzięki takiej odnowie poczujemy się komfortowo i spokojnie.