Gnejs jako kamień dekoracyjny – kora kamienna

Zadbany ogród to pierwsze, co rzuca się w oczy przy prywatnych posesjach. Na cały efekt wizualny ma wpływ skoszony trawnik w odcieniu soczystej zieleni, piękne drzewka, krzewy i rabaty kwietne. Jednak roślinność to nie wszystko. W ogrodzie nie może zabraknąć kamieni dekoracyjnych, które nie tylko mają pełnić funkcję ozdobną, ale także użytkową. Kamień do ogrodu to inwestycja na długie lata, gdyż jest surowcem naturalnym o wysokiej wytrzymałości. Pięknie komponuje się z każdym stylem aranżacyjnym. Jednym z najpopularniejszych kamieni ogrodowych jest kora kamienna. Jak powstaje kora kamienna, jaka jest cena kory kamiennej i jakie zastosowania dla niej znajdziemy?

Jak powstaje kora kamienna?

Kora kamienna jest naturalnym kruszywem, które powstaje na skutek kruszenia skał o budowie metamorficznej. Często mówi się, że kora kamienna to grys gnejsowy, gdyż robi się ją w taki sam sposób jak np. grys marmurowy. Kora gnejsowa ma charakterystyczną szaro-brązową barwę i ciekawe paski na powierzchni. Pięknie wygląda w pełnym słońcu, zdobiąc nasze ogrody.

Jak układać korę kamienną w ogrodzie?

Kora kamienna jest idealnym rozwiązaniem do każdego ogrodu – zarówno nowoczesnego, jak i zaaranżowanego w bardziej tradycyjny sposób. Nadaje się do różnych zadań, a mianowicie może posłużyć jako podsypka pod drzewa, krzewy i inne rośliny ozdobne, świetnie sprawdzi się jako wypełnienie ścieżek ogrodowych oraz jako budulec do ozdobnych konstrukcji w ogrodzie, np. niewielkiej kamiennej fontanny.

Kora kamienna jest cięższa niż kora drzewna, dzięki czemu nie jest wywiewana z rabat, ale jest także na tyle lekka, że nie musimy zużyć jej dużo, aby wypełnić nią docelowe miejsce. Zazwyczaj tona kory kamiennej wystarcza na pokrycie około 14–15 m2.

Zalety kory kamiennej

Bez wątpienia kora kamienna jest lepsza od kory drzewnej. Ma wiele ciekawych i przydatnych właściwości, które docenią wszystkie osoby, posiadające swój ogród. Zalety kory kamiennej:

  • zapobiega szybkiemu wyrastaniu chwastów,
  • jest odporna na wysokie i niskie temperatury,
  • podnosi walory estetyczne ogrodu,
  • wypełnia pustą przestrzeń między ozdobną roślinnością na rabatach,
  • nadaje się jako wypełnienie ścieżek w ogrodzie,
  • wyróżnia się ciekawym kolorem, który wkomponuje się w otoczenie,
  • do złudzenia przypomina korę drzewną – stanowi ciekawy zamiennik kory sosnowej,
  • nie jest narażona na wywiewanie przez wiatr,
  • chroni glebę przed utratą wilgoci,
  • świetnie nadaje się do wypełniania gabionów,
  • nie ulega naturalnym procesom degradacji, więc nie wymaga uzupełnienia,
  • lekko zakwasza glebę,
  • charakteryzuje się wysoką wydajnością,
  • cena to około 300–400 zł za tonę,
  • można stosować ją na zewnątrz i wewnątrz.

Kora kamienna – cena

Jednym z głównych kryteriów branych pod uwagę przy wyborze kamienia do ogrodu jest jego cena. Przed zakupem warto obliczyć, ile kamienia będziemy potrzebować, aby stworzyć wymarzoną aranżację. Cena kory kamiennej jest stosunkowo niska z uwagi na dostępność tego surowca, wydajność, pochodzenie oraz łatwość w obróbce.

Dlaczego warto zainwestować w korę kamienną do swojego ogrodu

Kora kamienna to idealny kamień do ogrodu. Dzięki niej nasze rośliny będą rosły zdrowo i nie będą zagłuszone przez niechciane chwasty. Korę kamienną możemy stosować jako wypełnienie ścieżek w ogrodzie, tworząc w ten sposób strefy. Co więcej, nie musimy martwić się tym, że z czasem kora kamienna zgnije czy zostanie wywiana, jak dzieje się to w przypadku kory sosnowej. Kamień jest surowcem naturalnym, charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych. Jeśli tylko możemy, to w trosce o nasze otoczenie powinniśmy używać właśnie naturalnych surowców budowlanych i ozdobnych.

Artykuł powstał przy współpracy z hurtownią kamienia naturalnego https://kamienie-dekoracyjne.pl/