Inteligentne oświetlenie domu – czym jest i jakie ma zalety?

oświetlenie

Oświetlenie domu w ogromnym stopniu wpływa na komfort i samopoczucie lokatorów. Dzięki nowoczesnym technologiom można precyzyjnie dopasować je do indywidualnych potrzeb bez konieczności przebudowy instalacji elektrycznej. Mowa tutaj o inteligentnym oświetleniu.

Czym jest inteligentne oświetlenie?

Jak wyjaśniają eksperci ze sklepu Centrum Światła specjalizującego się w sprzedaży nowoczesnego oświetlenia, poprzez inteligentne oświetlenie należy rozumieć system lamp, którym można sterować bezprzewodowo za pośrednictwem aplikacji zainstalowanej na urządzeniu mobilnym. Na wspomniany system składają się źródła światła takie jak lampy, żarówki itp., a także urządzenia kontrolujące bezprzewodowe połączenia pomiędzy źródłami światła oraz dodatkowe akcesoria takie jak np. bezprzewodowe łączniki oświetlenia.

Jakie zalety ma inteligentne oświetlenie?

Na system inteligentnego oświetlenia warto zdecydować się z paru powodów. Przede wszystkim jest ono wygodne, bo w celu włączenia czy wyłączenia światła nie trzeba chodzić po domu – wystarczy wziąć do ręki smartfona. Można też ustawić godzinę, o której światło ma się włączać lub wyłączać. Poza tym omawiany system umożliwia przyciemnianie i rozjaśnianie światła, a także zmianę jego barwy i temperatury – w zależności od konkretnych preferencji. Inteligentne oświetlenie przyczynia się ponadto do zwiększenia bezpieczeństwa, ponieważ można je połączyć z urządzeniami alarmowymi. Wypada wspomnieć także o tym, że inteligentne oświetlenie zużywa znacznie mniej energii elektrycznej niż oświetlenie tradycyjne, co przy obecnych cenach prądu jest niezmiernie ważnym aspektem. Atutem inteligentnego oświetlenia jest też funkcja dekoracyjna – to świetny sposób na wykreowanie w domu niezwykłej atmosfery i stworzenie atrakcyjnej wizualnie przestrzeni.

Decydując się na montaż inteligentnego oświetlenia, warto pomyśleć o zakupie zestawu. Taki komplet przeważnie składa się z inteligentnych żarówek, mostka, dotykowych przełączników, czujników ruchu oraz ściemniacza.