Rolety do wnętrza – czym kierować się przy wyborze?

rolety

Rolety są obowiązkowym elementem w każdym mieszkaniu i domu. Pozwalają uchronić się promieniami słońca w ciągu dnia i uniknąć światła latarni ulicznych w nocy. Chronią także przed spojrzeniami sąsiadów i przechodniów oraz nagrzewaniem się pomieszczeń w lecie. Jak jednak wybrać te najlepsze?

Jak wybrać rolety okienne?

Ze względu na swoją funkcjonalność, rolety są obecne w prawie każdym mieszkaniu. W sklepach internetowych, takich jak Rolety-Żaluzje, dostępny jest szeroki wybór osłon okiennych. Różnią się one między sobą nie tylko wyglądem, ale też funkcjami i sposobem działania. Jakie zatem są rodzaje rolet i co je charakteryzuje?

Rolety materiałowe

To najpopularniejszy i najprostszy model rolet. Rolety materiałowe mogą być montowane na ramie okiennej, we wnęce lub na ścianie. Ich właściwości zależą od tkaniny, z której są wykonane. Mogą być zupełnie zaciemniające lub tylko rozpraszające światło. Dostępne są w praktycznie każdym kolorze oraz wielu wzorach, dopasują się więc doskonale do większości wnętrz.

Rolety dzień-noc

To charakterystyczny typ rolet, które zbudowane są z naprzemiennie ułożonych pasów materiału przezroczystego i zaciemniającego. Pozwalają zarówno na całkowite zablokowanie światła, wpuszczenie go częściowo oraz całkowite odsłonięcie okna. Świetnie sprawdzają się w salonach, kuchniach i innych pomieszczeniach. Ich wzór pasuje najlepiej do nowocześnie urządzonych wnętrz.

Rolety rzymskie

To najbardziej ozdobny typ rolet okiennych. Ich budowa sprawia, że po odsłonięciu okna materiał układa się w fałdy. Imituje to klasyczne zasłony. Dostępne są także bardzo dekoracyjne modele, np. wykończone ozdobną falbaną. Jest to idealny typ osłon okiennych dla osób ceniących sobie stylowe aranżacje. Zazwyczaj są wykonane z jasnych, rozpraszających światło tkanin, przez co najlepiej sprawdzą się w pokojach dziennych.

Rolety plisowane

Wyróżnia je sztywny materiał, który składa się w harmonijkę. W przeciwieństwie do pozostałych modeli, plisy nie są sterowane systemem łańcuszkowym. Ich budowa pozwala na odsłonięcie okna od dołu lub od góry. Idealnie sprawdzają się w przypadku okien o nietypowych kształtach, np. trójkątnych lub tych z łukiem.

Na co zwrócić uwagę wybierając rolety?

Poza typem rolet ważne są także ich parametry techniczne. Rodzaje określają jedynie ich wygląd, za funkcjonalność natomiast w dużej mierze odpowiada tkanina i sposób montażu. Na co więc jeszcze należy zwrócić uwagę?

  • Przepuszczalność światła – najważniejszą funkcją rolet jest chronienie przed światłem, zarówno słonecznym, jak i sztucznym. Wybierając stopień zaciemnienia rolet, zależy wziąć pod uwagę to, jak jasno jest w pomieszczeniach.
  • Sposób montażu – nie każdy chce wiercić w ścianie dziury, które pozwolą zamontować roletę. Warto w takim wypadku wybrać model, który jest mocowany na ramie okiennej.
  • Kolor i wzór – roleta powinna pełnić także funkcję dekoracyjną. Najważniejsze, aby podobała się mieszkańcom domu i pasowała do reszty wystroju.

Wybierając rolety należy dokładnie przeanalizować swoje potrzeby. Jest to inwestycja na długie lata, warto więc dobrze ją przemyśleć.