Ile kosztuje bliźniak/dom/mieszanie od dewelopera – porównanie rzeczywistych cen.

prace budowlane dom jednorodzinny

Przymiarka do zakupu własnego lokum zwykle wiąże się z analizą możliwości finansowych. Pomimo że obecnie można starać się o kredyt, fakt podjęcia zobowiązania wobec banku na wiele lat nie jest dobrą perspektywą. Dlatego zainteresowani poszukują sposobów na zaoszczędzenie kilkudziesięciu tysięcy złotych i skrócenie okresu spłaty. Wiedząc, ile kosztuje dom, a ile mieszkanie w bloku mogą wybrać lepszą opcję.

Od czego zależą ceny nieruchomości?

Przed dokonaniem analizy kosztów, które niesie za sobą zakup domu lub mieszkania, warto się zastanowić, jakie czynniki decydują o cenach. Z pewnością jest ich wiele i właśnie dlatego nie można udzielić konkretnej odpowiedzi na pytanie o ogólny koszt zakupu. Wystarczy przejrzeć ofertę dowolnego portalu ogłoszeniowego, aby dowiedzieć się, że lokal o takiej samej powierzchni może być o wiele droższy w centrum miasta niż na jego obrzeżach. Dotyczy to zarówno mieszkań i domów deweloperskich, jak i tych z ryku wtórnego.

Skoro lokalizacja jest ważna, to na pewno wybierając dom pod Warszawą, zapłacisz za niego mniej niż za taką samą nieruchomość w Śródmieściu czy na Woli. Jeszcze tańsze będą domy budowane w innych miastach, a w szczególności w małych miejscowościach, w których atrakcyjność zamieszczania jest kwestią indywidualnych upodobań.

Innym czynnikiem, który wpływa na to, ile kosztują mieszkanie lub dom od dewelopera jest standard wykończenia. Za lokale wykończone pod klucz trzeba zapłacić sporo więcej, jednak można się do nich wprowadzić od razu. Bliźniak czy mieszkanie w standardzie developerskim wymagają jeszcze sporych nakładów pracy i środków.

Ile kosztuje metr mieszkania w Warszawie?  

Planując kupno mieszkania, z pewnością chcesz przygotować się finansowo. W tym celu konieczne jest zapoznanie się z obowiązującymi cenami za m2 powierzchni. W Warszawie z pewnością są one wyższe niż w innych miastach, co nie jest dla nikogo tajemnicą. Ile kosztuje metr mieszkania w Warszawie? Zgodnie z raportem przygotowanym przez Forsal w ostatnim kwartale 2020 roku ceny lokali deweloperskich kształtowały się następująco:

  • Śródmieście – około 19 850 zł,
  • Żoliborz – około 12 430 zł,
  • Wola – około 13 670 zł
  • Wesoła – około 7820 zł,
  • Rembertów – około 7480 zł,
  • Białołęka – około 7500 zł,
  • Wawer – około 6770 zł.

Przedstawione ceny stanowią efekt wyliczenia średniej pomiędzy średnią ceną wszystkich dostępnych mieszkań i średnim metrażem. Warto dodać, że najwięcej inwestycji można znaleźć na Wawrze, który stał się ciekawą alternatywą dla Białołęki. Największe mieszkania są dostępne w Śródmieściu, a najmniejsze – w Rembertowie.

budowa domu jednorodzinnego

Dom od developera – ile musisz za niego zapłacić?

Chociaż mogłoby się wydawać, że dom zawsze będzie droższy niż bliźniak, a za bliźniak trzeba zapłacić więcej niż za mieszkanie, w rzeczywistości nie zawsze jest to prawdą. Tu ponownie trzeba się odwołać do lokalizacji, która pokazała, że różnica w cenie za m2 mieszkania pomiędzy dzielnicami może sięgać nawet 100%.


Przykładowy nowy dom na Wawrze o powierzchni 167 m2 z działką o powierzchni około 360 m2 kosztuje 890 000 zł. Bez problemu można wyliczyć, że nawet pomijając cenę działki cena za m2 powierzchni użytkowej to około 5330 zł. Dodatkowym atutem jest własny ogródek wliczony w cenę nieruchomości. W podobnej cenie można kupić bliźniak na Wawrze, który jest obecnie jedną z najciekawszych i najlepszych do zamieszczania dzielnic.

korzystanie z części wspólnej nieruchomości

Mieszkanie w bloku, dom czy segment – co się bardziej opłaca?

Przedstawione wyżej przykładowe ceny pokazują, że dom od dewelopera może być znacznie korzystniejszym rozwiązaniem, niż mieszkanie w bloku. Wprawdzie utrzymanie takiego budynku pochłania dodatkowe koszty, jednak zważywszy, że są to domy energooszczędne i nie trzeba za nie płacić wysokiego czynszu, kalkulacja może się okazać całkiem korzystna.


Nie jest też problemem fakt, że segmenty Wawer są ulokowane z dala od centrum miasta. Dzielnica jest bardzo dobrze skomunikowana, a przejazd może zająć mniej czasu niż dotarcie samochodem z sąsiedniej dzielnicy. Domy w osiedlu Rozmarynu są budowane przez firmę HDK Invest.


Developer jest znany z komfortowych i tanich lokali w blokach oraz w bliźniakach i segmentach. Nowoczesne technologie, energooszczędne materiały, wysoka estetyka wykończenia i atrakcyjne otoczenie to cechy, które wyróżniają wszystkie inwestycje tej firmy. Dodając do nich koszt m2 powierzchni domu, z pewnością warto rozważyć kupno domu zamiast mieszkania.