Owocowe drzewka kolumnowe z każdym rokiem zyskują coraz większą popularność. Ich niewątpliwą zaletą jest oszczędność miejsca pod uprawy przy jednoczesnych dobrych plonach. Świetnie nadają się do niewielkich ogrodów przydomowych, a także na miejskie tarasy czy balkony. Jak uprawiać drzewka kolumnowe? Na co zwrócić uwagę? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym tekście.
Drzewka owocowe kolumnowe – najczęściej spotykane odmiany
Decydując się na drzewka owocowe kolumnowe, warto na początek rozpatrzyć zakup odmian znanych, popularnych i łatwych w uprawie. Specjaliści polecają najczęściej:
- sadzonki czereśni Queen Mary;
- jabłoń Maypole;
- śliwę Tipalę Żółtą lub Frucę;
- grusze kolumnowe;
- nektarynę Alice.
W sklepach znajdziemy sadzonki drzewek z odkrytym korzeniem (około 2 letnie) i w doniczkach (nieco starsze, 2.5 – 3 letnie). Jeśli chcemy kontynuować uprawę doniczkową, warto wybrać tę drugą opcję. Kiedy sadzimy drzewka w gruncie, rodzaj sadzonki nie ma większego znaczenia.
Sadzenie drzewek kolumnowych
Niezależnie od sposobu uprawy, owocowe drzewka kolumnowe lubią stanowiska słoneczne o żyznej, próchniczej, przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej glebie. Nektaryna, morela czy drzewko brzoskwini dodatkowo wymagają miejsca osłoniętego od wiatru.
Sadzenie drzewek kolumnowych jest stosunkowo łatwe – podczas pracy należy jednak uważać, żeby nie zasypać ziemią miejsca szczepienia, a wysadzając rośliny do gruntu trzeba zachować rozstaw około 1 m. Jeśli przesadzamy drzewko do donicy, wybierzmy nie mniejszą niż 3 litrową, taką z otworami w dnie, które odprowadzą nadmiar wody. Warto również pamiętać o regularnym podlewaniu aż do czasu pełnego przyjęcia się rośliny i obfitszym podlewaniu podczas upałów – szczególnie drzewek w donicach.
Uprawa drzewek kolumnowych w gruncie i donicach
Drzewka kolumnowe nie są wymagające – dość szybko zaczynają owocować (zwykle już po 2 latach), nie trzeba ich przycinać, ani często nawozić. Wystarczy co roku na wiosnę zastosować nawóz ekologiczny (biohumus, obornik), lub nawóz wieloskładnikowy.
W przypadku drzewek w gruncie, wszystkie młode sadzonki należy na zimę zabezpieczyć przed mrozem. Najlepiej usypać w tym celu około 30 cm kopczyk ziemi wokół drzewka, dla ochrony korzeni. Samą roślinę dobrze jest okryć grubą warstwą agrowłókniny. W późniejszych latach niektóre odmiany nie wymagają osłon, natomiast te bardziej wrażliwe – tak.
Zimowanie drzewek doniczkowych na mrozie jest bardziej ryzykowne. Najkorzystniej jest przenieść je na zimę w cieplejsze miejsce (do piwnicy, na ganek). Jeśli jest to niemożliwe, należy okryć donice styropianem, a samo drzewko – agrowłókniną. Warto wiedzieć, że drzewka, które będą zimować na mrozie, lepiej uprawiać w małych doniczkach (poniżej 10 l pojemności). Wówczas pojemniki okryte od zewnątrz styropianem, lepiej zabezpieczają rośliny przed przemarzaniem korzeni.