Wentylacja – co warto wiedzieć?

wentylacja

Odpowiednia temperatura wewnątrz domu jest bardzo istotna. Od niej zależy w wielu przypadkach samopoczucie, nastrój domowników oraz komfort funkcjonowania w codziennym życiu. Aby mieć możliwość kontrolowania przepływu powietrza wiele osób decyduje się na montaż wentylacji. W niektórych przypadkach jest on absolutnie niezbędny.

  1. Wentylacja – jakie są jej rodzaje?
  2. Dlaczego warto funkcjonować w wentylowanych pomieszczeniach?
  3. Dlaczego warto inwestować w regularny przegląd wentylacji?

Zastanówmy się, jakie rodzaje wentylacji można zastosować i jakie plusy niesie ze sobą wymiana powietrza w pomieszczeniach.

Wentylacja – jakie są jej rodzaje?

Istnieje kilka podstawowych rodzajów wentylacji.

  • Wentylacja grawitacyjna – tworząc wentylację grawitacyjną wykorzystuje się różnicę ciśnień między wnętrzem domu a przestrzenią na zewnątrz. Niestety, z tego powodu wentylacja grawitacyjna zależna jest od czynników atmosferycznych. Zdarzyć się może, że zupełnie przestaje działać. Wykorzystanie wentylacji grawitacyjnej wiąże się zatem z ryzykiem.
  • Wentylacja mechaniczna wywiewna – ten rodzaj wentylacji mechanicznej polega na naturalnym napływie powietrza poprzez, na przykład kratki wentylacyjne czy nawiewniki. Następnie jest ono odprowadzane w sposób mechaniczny.
  • Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna – polega na mechanicznym nawiewie i wywiewie powietrza.

Istnieją także inne rodzaje wentylacji, takie jak na przykład wentylacja naturalna, mechaniczna wyposażona w wymiennik ciepła. Rzecz jasna każda z nich ma pewne plusy i minusy – warto wybrać najlepszą do własnych, indywidualnych potrzeb.

Dlaczego warto funkcjonować w wentylowanych pomieszczeniach?

Dzięki wentylacji można zniwelować zanieczyszczenie powietrza wewnątrz budynku poprzez zastąpienie go świeżym. Powinna ona znajdować się zarówno w prywatnych domach czy mieszkaniach, jak i na terenie hal i magazynów, zwłaszcza takich, w których przechowywane są niebezpieczne substancje, mogące emitować opary substancji chemicznych. Dobra wentylacja do biura czy mieszkania jest absolutnym wyznacznikiem komfortu i wygody codziennego życia. Warto jednak dostosować ją do indywidualnych warunków, sterując intensywnością wentylacji i dobierając jej rodzaj. Niestety, złe korzystanie z niej może poskutkować objawami, takimi jak alergie, zmęczenie, ból głowy, podrażnienie gardła a nawet niszczenie ścian poprzez pojawianie się pleśni czy grzybów. Dobra wentylacja budynków jest zatem niezbędna do komfortowego i zdrowego funkcjonowania na co dzień. 

Dlaczego warto inwestować w regularny przegląd wentylacji?

Jednym z najbardziej istotnych zabiegów, o jakich powinien pamiętać każdy właściciel systemu wentylacyjnego jest regularny przegląd i serwis wentylacji. Warto zaznaczyć, że standardowo powinno się co roku sprawdzać jej stan. W zależności od rodzaju przegląd może obejmować różne czynności. Przykładowo, aby wentylacja grawitacyjna mogła działać poprawnie, sprawdzane są drożność, szczelność i bieg kanałów wentylacyjnych. Z kolei nowoczesna wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła wymaga sprawdzenia znacznie większej ilości elementów, także takich jak stan techniczny kluczowych części. Aby móc komfortowo funkcjonować w pomieszczeniach niezbędna jest sprawnie funkcjonująca wentylacja. Przegląd pozwala na jej bezawaryjną pracę. Warto pamiętać także, aby wykonywać regularnie pomiary wentylacji. Dobrze jest przeczytać więcej na temat rodzajów i metod wentylacji oraz zasad, związanych z przeprowadzaniem przeglądów na przykład na blogu dotyczącym tego tematu.