Dla kogo pompy ciepła z fotowoltaiką?

pompa ciepła

Pompy ciepła do ogrzewania budynków i wody oraz panele fotowoltaiczne do pozyskiwania energii to coraz częściej stosowane rozwiązania w naszych domach. Ciekawą możliwością pozwalającą na obniżenie kosztów utrzymania nieruchomości jest połączenie tych dwóch rozwiązań.

Jak działa pompa ciepła z fotowoltaiką?

Pompy ciepła to urządzania, które wykorzystując odnawialne źródła energii, mogą ogrzewać nieruchomości oraz wodę. Wyróżniamy pompy ciepła: gruntowe, wodne oraz powietrzne – w zależności od źródła energii, z którego korzystają. Dzięki ich działaniu możliwe jest pozyskanie z otoczenia aż 75% energii, która potrzebna jest do ogrzania nieruchomości. Pozostała dostarczana jest z sieci energetycznej. W celu zmniejszenia kosztów dostarczenia pozostałego prądu, pompy ciepła mogą być zasilane energią z instalacji fotowoltaicznej, dzięki której możliwe jest przekształcenie energii słonecznej w prąd. Wiele osób może zastanawiać się nad zasadnością tego rozwiązania, biorąc pod uwagę fakt, że z ogrzewania korzystamy zazwyczaj w ciemne, zimowe miesiące, a najwięcej energii elektrycznej przy pomocy paneli fotowoltaicznych produkowanej jest latem. Warto wiedzieć, że wygenerowane nadwyżki prądu oddawane są do sieci, a następnie 80% tej wartości może być pobrane w późniejszych miesiącach za darmo. Z net-metringu korzystać mogą osoby prywatywne oraz przedsiębiorcy, którzy posiadają instalację fotowoltaiczną do 50 kWp. Istnieje także możliwość magazynowania jej w tzw. magazynach energii.

Gdzie sprawdzi się pompa ciepła z fotowoltaiką?

Pompy ciepła z fotowoltaiką są rozwiązaniami, które mogą być stosowane u szerokiego grona klientów. Pierwszą grupą, która często decyduje się na tego typu koncepcje, są właściciele nowo wybudowanych domów, zawłaszcza budynków pasywnych. Pompa ciepła z fotowoltaiką może być także zaplanowana w obiektach budowlanych, które są dopiero projektowane. Dodatkowo świetnym czasem na zastosowanie pompy ciepła z fotowoltaiką w starszym obiekcie, jest termomodernizacja, której celem jest poprawa efektowności wcześniej zastosowanych sposobów ogrzewania. W zależności od wyglądu budynku panele fotowoltaiczne mogą być zamontowane na dachu, elewacji, jak i na ziemi na specjalnych stelażach, dlatego w większości przypadków jego konstrukcja nie jest przeszkodą do zastosowania pompy ciepła zasilanej fotowoltaiką.

Jakie są zalety pompy ciepła z fotowoltaiką?

Montaż pompy ciepła wraz z panelami fotowoltaicznymi przynosi wiele korzyści. Wśród najczęściej wymienianych przez użytkowników tych rozwiązań pojawiają się zauważalne oszczędności. Wynika to z faktu, że energia wyprodukowywana przez panele fotowoltaiczne jest w całości wykorzystywana do działania m.in. innymi pompy ciepła oraz innych urządzeń elektrycznych. Ważnym aspektem jest także uniezależnienie się od potencjalnych podwyżek cen prądu w przyszłości oraz awarii sieci energetycznej, co może być szczególnie korzystne zimą. Mimo stosunkowo wysokich kosztów inwestycyjnych środki zwracają się w krótkim czasie. Dla wielu osób niezwykle dużym plusem pomp ciepła z fotowoltaiką jest wygodna, intuicyjna obsługa systemu oraz łatwe zarządzanie nim. Dodatkowo rozwiązanie to jest niezwykle proekologiczne i pozwala na zniwelowanie zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery. Zmniejszone zostają ilości smogu w powietrzu oraz spowolnione jest globalne ocieplenie. Dzięki zainstalowaniu tych nowoczesnych, oszczędnych rozwiązań zwiększa się wartość nieruchomości, co jest szczególnie ważne dla osób, które planują sprzedaż obiektu.