Czym się kierować przy wyborze bramy wjazdowej przesuwnej?

brama przesuwna

Brama wjazdowa przesuwna to bardzo wygodne rozwiązanie, które zapewnia łatwy dostęp na posesje samochodom. Na rynku istnieje wiele modeli takich konstrukcji, dlatego wybór odpowiedniej niekiedy jest bardzo trudny. Czym kierować się podczas instalowania bramy wjazdowej na swojej posesji?

Rozmiar bramy wjazdowej przesuwnej

Brama wjazdowa przesuwna musi być dostosowana wielkością do wymiarów danej posesji. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że mechanizm jej działania bazuje na chowaniu skrzydła na ogrodzeniu. Posesja musi być więc na tyle szeroka, by ją pomieścić.

Nie na każdej działce można zastosować bramę wjazdową przesuwną. Musi być ona bowiem wystarczająco szeroka, by pomieścić całe skrzydło na ogrodzeniu. Z tego powodu przed zdecydowaniem się na takie rozwiązanie warto dokonać odpowiednich pomiarów i sprawdzić, czy brama o konkretnych parametrach zmieści się na działce. Jeśli nie, konieczne będzie postawienie na model dwuskrzydłowy – mówi specjalista z firmy Płotex zajmującej się produkcją i montażem bram wjazdowych o różnych parametrach.

Typ bramy przesuwnej wjazdowej

Brama wjazdowa przesuwna z napędem może mieć kilka typów. Najczęściej spotyka się modele samonośne i szynowe. Różnią się one od siebie sposobem działania. Pierwszy wariant przesuwa się kilka centymetrów nad ziemią, wysięgnikowo. W drugim zastosowana jest specjalna szyna, po której skrzydło przemieszcza się na specjalnych rolkach. Wybór odpowiedniego mechanizmu powinien zależeć od potrzeb danego użytkownika, a także specyfiki danej działki. Z tego powodu dobrym pomysłem jest skonsultowanie tej kwestii ze specjalistą.

Brama wjazdowa przesuwna może być ręczna lub automatyczna. W nowoczesnych nieruchomościach najczęściej stawia się na modele otwierane z wykorzystaniem pilota. Jeśli jednak brama ma być otwierana rzadko, dobrze sprawdzi się również wariant ręczny.

Design bramy wjazdowej przesuwnej

Na rynku istnieje wiele rodzajów bram przesuwnych. Wybór odpowiedniego zależy od tego, w jakim stylu została urządzona dana nieruchomość. Popularnym rozwiązaniem jest brama wjazdowa przesuwna kuta. Istnieją jednak konstrukcje z panelami, a także całkowicie zakryte, przez które nie widać, co znajduje się na działce. Trzeba pamiętać, by kolor i design bramy pasował do takich elementów, jak dachówki czy barierki zastosowane w danym budynku.

Znaczenie ma m.in. kolor bramy, a także jej styl. W nowoczesnych nieruchomościach lepiej postawić na modele proste, bez zbędnych ozdobników. W budynkach stylizowanych na polskie dworki sprzed lat lepiej zdecydować się na bramy kute, z motywami roślinnymi.

Częstotliwość korzystania z bramy wjazdowej przesuwnej

Przed zdecydowaniem się na dany mechanizm warto zastanowić się, jak często będzie wykorzystywana dana brama wjazdowa przesuwna na pilota. Liczy się to w cyklach, obejmujących  otwarcie i zamknięcie. W przypadku klasycznych domów jednorodzinnych zwykle stosuje się podstawowe modele bram. Problem pojawia się w sytuacji, gdy taka konstrukcja ma być zastosowana na terenie firmowym. Wówczas trzeba zastosować bramę wjazdową przesuwną o podwyższonej wytrzymałości na zużycie.

Miejsce montażu bramy przesuwnej

Brama wjazdowa przesuwna z montażem musi być umieszczona w odpowiednim miejscu na ogrodzeniu. Należy wybrać właściwą lokalizację jeszcze przed zakupieniem danego modelu. Na tej podstawie można dopasować odpowiednie wymiary bramy i dostosować wjazd w taki sposób, by zapewniał komfortowy dostęp dla samochodu. Na tej podstawie można zaplanować również odpowiednią lokalizację pojazdu.