Co należy wiedzieć o oknach panoramicznych?

okna

Okna panoramiczne to świetne rozwiązanie, jeśli zależy nam na jasnych i przestronnych wnętrzach. Wypełniają pomieszczania naturalnym światłem oraz eksponują zieleń z zewnątrz. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązania nie tylko w salonie, ale także w innych pomieszczeniach. W tym artykule poznacie kilka informacji, jakie warto znać, przed zakupem okien panoramicznych.

Rozmiary

Przy jakim rozmiarze ramy, możemy mówić o oknach panoramicznych?  Przyjmuje się, że w przypadku rozwieranych uchylnie, jedno skrzydło ma max. 1,6 m szerokości i 2,5 m długości. Inaczej jest z modelami uchylno – przesuwnymi. Te, kiedy są o budowie czteroskrzydłowej, ich szerokość może osiągać nawet do 12m.

Ściany, czy dach?

Zwykle okna panoramiczne są kojarzone z dużymi, przeszklonymi oknami ściennymi. Jednak warto wspomnieć, że występują one także w wersji dachowej. Nie dosyć, że pozwalają na dodatkowe oświetlenie pomieszczeń, to nocą dają możliwość oglądania gwizd! Występują one w wersji ze słupkiem oraz bez niego. Jeśli decydujecie się na opcję bezsłupkową, to szyby będą złączone specjalnym klejem, który jest odporny na promieniowanie UV.

Bezpieczeństwo

Dobrze, kiedy okna chronią przed włamaniem. Oznaczeniem informującym o klasie zabezpieczenia, jest RC (Resistance Class). Na rynku dostępne są RC1, RC2, a nawet RC3. RC2 lub RC3 dobrze wykorzystać przy oknach na parterze, gdyż skutecznie chronią przed rabunkiem. Wyważenie ich jest prawie nieosiągalne. Należy też zdecydować się, czy wolimy okna ze szkła hartowanego, czy klejonego. Różnica polega na tym, że szyby hartowane są bardziej odporne na uszkodzenia. W przypadku pęknięcia kruszą się na małe kawałki, które nie stanowią zagrożenia, ze względu na tępe krawędzie.

Ramy

Materiał, z jakiego zostały wykonane ramy, ma wpływ na wytrzymałość okien. W tym zestawieniu najlepiej wypadają okna aluminiowe lub drewniane. Okna PCV/PVC z powodu, że nie są zbyt sztywne, nie sprawdzają się najlepiej w tak dużych konstrukcjach.

Izolacja termiczna i akustyczna

W przypadku okien panoramicznych szklane powierzchnie zajmują sporą część ściany. Z tego powodu, przy wyborze odpowiedniego modelu, należy zwracać uwagę na parametry izolacji termicznej i akustycznej. W przypadku pierwszej jest ona wyrażona skrótem Uw (współczynnik przenikania ciepła). Warto, żeby był on jak najmniejszy. Należy również zadbać o wysoką szczelność okien i poprawny montaż.

Okna nie są w stanie oddzielić nas od dźwięków zewnętrznych, w takim stopniu jak mury. Żeby w domu było cicho i przytulnie, dobrze jest go oddzielić od dźwięków zewnętrznych. By zrobić to skuteczne, polecamy wybrać okna o wysokim współczynniku izolacji akustycznej (Rw).

Tryb otwierania

Na rynku dostępne są różnorodne typy otwierania okien panoramicznych. Można je dobrać do konkretnych potrzeb lub upodobań. Dostępne są:

  • uchylne przesuwne
  • rozwieralno – uchylne
  • podnoszono – przesuwne

Uniwersalność

Oszklone przestrzenie mieszkalne, dodają elegancji i przestronności. Dobrze dobrane okno PCV/PVC, czy okno aluminiowe, to inwestycja w zawsze modne wnętrza.