Ogrzewanie domu na gaz płynny – jaki zbiornik wybrać?

gaz płynny

Ekologiczne metody ogrzewania gospodarstw domowych zyskują w Polsce coraz więcej zwolenników. Wśród nich znajduje się ogrzewanie gazem płynnym. Jest to rozwiązanie mające sporo zalet, a bardzo duże znaczenie w tym kontekście ma wybór odpowiedniego zbiornika.

Na ogrzewanie na gaz płynny decydują się przede wszystkim te osoby, które: po pierwsze – chcą dbać o środowisko, po drugie – z rozmaitych względów nie mogą przyłączyć gospodarstwa domowego do sieci gazowej (najczęściej na przeszkodzie stoi brak odpowiedniej infrastruktury na danym terenie). Przy wyborze zbiornika na gaz płynny należy się kierować indywidualnymi przesłankami, mając przy tym na uwadze wielkość posesji.

Jaką pojemność powinien mieć zbiornik na LPG?

Zbiorniki dostępne w ofercie firmy Amerigas są dostępne w wielu pojemnościach, przy czym większe modele znajdują zastosowanie w przemyśle. Na potrzeby gospodarstw domowych mniejsze zbiorniki, np. o pojemności 2700 l czy 4850 l, okazują się w zupełności wystarczające. Wiele w tym momencie od tego zależy od tego, jak duże jest gospodarstwo domowe, ile osób w nim mieszka i jak to się przekłada na realne potrzeby. Warto przy tej okazji nadmienić, że w przypadku zbiorników o pojemności nie większej niż 7 m3 nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Oczywiście nie zwalnia to właściciela posesji z obowiązku przeprowadzania niezbędnych przeglądów.

Zbiorniki naziemne i podziemne – na jakie posesje?

Z racji na to, że przy montażu zbiorników naziemnych nieodzowne jest wydzielenie większego obszaru, tego typu modele przeznaczone są na większe działki. Instalowane są na płycie fundamentowej, a przestrzeni wokół nich nie wolno zagospodarować wedle własnego uznania. Nie sprawdzają się jednak na terenach odznaczających się wysokim poziomem wód gruntowych. Zbiorniki podziemne stanowią ich przeciwieństwo. Polecane są na posesjach mniejszych i nie wpływają na architekturę krajobrazu. Umieszcza się je w specjalnych wykopach. W obu przypadkach nieodzowne jest zachowanie stosownej odległości od domu i granicy działki.