Wiertarki stołowe

wiertarka

Wiertarka stołowa jest narzędziem stacjonarnym, postawionym na stoliku, jakie funkcjonuje na regułach analogicznych do normalnych narzędzi ręcznych. Ich korzyścią jest natomiast stały oraz silny nacisk na wierconą przestrzeń, bez udziału siły operatora. Więc wybiera się je przeważnie do prac dokładnych oraz ciężkich do zrobienia wiertarkami manualnymi. Ich właściwością wyjątkową jest mocna obudowa oraz sztywne zawieszenie, jakie zdecydowanie zmniejszają drżenia odpowiedzialne za dokładność robionych nawiertów.

Budowa wiertarki kolumnowej
Sama wiertarka stołowa nie jest zbliżona do typowej. Nie ma ani pistoletowej nasady, ani specjalnego zaczepu bocznego. Jej korpus przyłączony jest na stałe do solidnej, metalicznej kolumny. W głowicy roboczej znajduje się wysuwany trzpień na końcu którego jest zaczep do podczepiania wierteł. Dzięki niemu wiertło może być opuszczane w dół. Tymże samym maszyna zdolna jest robić wyloty pod doskonale prostym kątem. Z jednaj strony kolumny zamontowany jest napęd, z drugiej głowica robocza. Ponad nimi znajduje się pas transmisyjny w obudowie.

Reguła funkcjonowania wiertarki stołowej
Działanie wiertarki stołowej jest niezwykle proste oraz sprowadza się do robienia dokładnych ruchów w pozycji pionowej przy równoczesnym braku możliwości przemieszczania na boki. Sztywna budowa oraz właściwe utwierdzenie głowicy bez żadnych luzów przeciwdziała powstaniu drgań, dzięki czemu otwór utrzymuje wymagane parametry oraz jest zrobiony doskonale. Głowica przekłada się w pozycji pionowej wraz z wrzecionem, na jakim została zamocowana, przemieszczającym się wewnątrz kolumny.

Co należałoby wiedzieć przed zakupem wiertarki stołowej?
Marzy Ci się wiertarka stołowa? Przed zakupem należałoby najpierw zobaczyć jakie wrzeciono w tymże czymś jest, więc z jakiej wielkości stożkiem Morse’a mamy tutaj do czynienia, i czy wrzeciono jest przelotowe lub nie. W tychże najmniejszych wiertarkach niejednokrotnie napotkamy się ze stożkiem wielkości morse’a 2 bez otworu, bądź zupełnie tego stożka nie ma, natomiast z wrzeciona wystaje tylko krótki stożek B16.

My polecamy sklep internetowy jptech-maszyny.pl – w ofercie między innymi wiertarki kolumnowe, maszyny do obróbki drewna i metalu, kompresory.

Czy droższa wiertarka to doskonały dobór?
Mnóstwo osób badając oferty sklepów internetowych zastanawia się, czy dobór droższej wiertarki będzie dobry. Czy lepiej postawić na tańszy zamiennik, lub dobrać typ popularnego wytwórcę z wyższej półki? Sprawa wartości jest jednym kryterium. Być może w okresie używania narzędzia o zastosowaniu amatorskim nie będzie dużych odchyleń, jednak w chwili usterki zwykle okazuje się, iż kłopot jest trudny, natomiast wady nie można wyeliminować.