Nowoczesna automatyka budynkowa daje nam dzisiaj ogromne możliwości. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu takie rozwiązania były dostępne jedynie nielicznym; dziś z systemów inteligentnego sterowania może korzystać właściwie każdy. Ich używanie pozwala zwiększyć wygodę i komfort domowników, co ma duże znaczenie zwłaszcza w przypadku osób niepełnosprawnych.
Automatyka w domu przynosi także szereg innych korzyści, m.in. poprawia bezpieczeństwo mieszkańców czy umożliwia ograniczenie zużycia energii, a tym samym obniżenie rachunków. Instalacją można sterować przy pomocy specjalnego panelu, pilota, telefonu komórkowego, tabletu, komputera, a nawet komunikatów głosowych. W ostatnim czasie coraz więcej osób wybiera też systemy ze sterowaniem zdalnym (przez Internet). Dzięki inteligentnej automatyce można w wygodny sposób zarządzać wszystkimi urządzeniami zainstalowanymi w mieszkaniu. Można też tak zaprogramować poszczególne elementy systemu, by się z sobą komunikowały – przez co ingerencja człowieka zostaje ograniczona praktycznie do minimum. Automatyka domowa może być zastosowana m.in. do instalacji oświetleniowych, systemów alarmowych, systemów grzewczych, rolet i żaluzji, systemu nawadniania, systemu pogodowego czy klimatyzacji i wentylacji.
Sterowniki bezprzewodowe – dlaczego warto ich używać?
Obecnie możemy korzystać z dwóch rodzajów sterowników: przewodowych oraz bezprzewodowych. Montaż tradycyjnych wersji z okablowaniem jest dość kłopotliwy, ponieważ aby umieścić przewody pod tynkiem należy skuć ściany. Co prawda takie urządzenia są zwykle tańsze niż modele komunikujące się bezprzewodowo, jednak gdy weźmiemy pod uwagę koszt wykonania instalacji zdecydowanie lepiej wypadają regulatory z drugiej grupy. W przypadku regulatorów bezprzewodowych nie musimy się martwić o to, w jaki sposób poprowadzić przewody. Unikamy też konieczności kucia ścian czy przeprowadzania radykalnych zmian w wyglądzie mieszkania z związku z próbami ukrycia nieestetycznego okablowania. Niewątpliwym atutem takiego rozwiązania jest również fakt, że sterownik bez większych problemów zainstalujemy samodzielnie. Montaż regulatorów bezprzewodowych jest bardzo intuicyjny, podobnie zresztą jak ich obsługa.
Sterowniki pokojowe
Dodatkowym wyposażeniem kotła centralnego ogrzewania może być specjalny regulator pokojowy. Ten typ sterownika zarządza pracą instalacji poprzez porównywanie aktualnej temperatury w pomieszczeniu z zadanymi przez użytkownika parametrami. Gdy temperatura spadnie poniżej podanego poziomu, załączany jest obieg grzewczy. Termostaty pokojowe, np. model 091FLRF V2 firmy SALUS Controls zapewniają optymalną temperaturę we wszystkich pomieszczeniach. Regulator temperatury Salus 091FLRF V2 to jedno z najchętniej wybieranych modeli z tej kategorii. Urządzenie składa się z dwóch elementów: nadajnika i odbiornika. Odbiornik należy zamontować przy kotle, natomiast nadajnik możemy umieścić w dowolnym miejscu w domu (np. na ścianie, na półce, przy schodach czy na półpiętrze). Ze względu na niewielkie rozmiary oraz brak konieczności instalacji okablowania urządzenie można zamontować właściwie w dowolnym miejscu. Innym ciekawym modelem jest termostat pokojowy do kotłów gazowych BSOP firmy Viessmann, przystosowany do pracy w dwóch trybach: dziennym i tygodniowym. Nadajnik posiada niewielką podpórkę, dzięki czemu można go postawić w najbardziej optymalnym miejscu. Urządzenie w każdej chwili możemy przenieść do innego pomieszczenia. Termostat BSOP może współpracować z różnymi modelami kotłów. Cechuje go wysoka estetyka wykonania i łatwość obsługi. Model zasługuje na uwagę również pod względem ceny – to jedno z najlepszych urządzeń w swojej kategorii.
Sterowniki do podłogówki
Prawdziwym bestsellerem wśród sterowników do ogrzewania podłogowego jest bezprzewodowy regulator Quantum SQ610RF firmy SALUS Controls. Jego głównymi zadaniami są optymalizowanie pracy systemu grzewczego oraz efektywne gospodarowania energią. Sterownik Quantum SA610RF nie tylko zapewnia domownikom komfort cieplny, lecz także pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie. To urządzenie jest kompatybilne z systemami sterowania głosowego Amazon ALEXA i Google Home.