Zwrot ubezpieczenia przy kredycie hipotecznym na dom, mieszkanie

kredyt hipoteczny

Ubezpieczenie jest dodatkowym zabezpieczeniem, jakie proponuje bank kredytobiorcom. Zwłaszcza rekomendowane jest w sytuacji, gdy wnioskuje się o kredyt hipoteczny na dom, mieszkanie. Banki chętniej udzielają ich, gdy wykupuje się dodatkowe ubezpieczenie. Zdarza się, że oferują wówczas korzystniejsze warunki. Czy zatem ubezpieczenie kredytu to zawsze dobry pomysł? Czy można z niego zrezygnować? Czy możliwy jest zwrot ubezpieczenia jeśli zmieni się zdanie? Wyjaśniamy!

Ubezpieczenie kredytu – co warto o nim wiedzieć?

Ubezpieczenie kojarzy nam się przede wszystkim z samochodem. Nie można korzystać z niego, jeśli nie wykupi się OC. Wielu z nas decyduje się również na ubezpieczenie na życie lub NNW. A co z ubezpieczeniem kredytu? Też jest możliwe. Najczęściej jednak decydujemy się na nie, gdy to bank o nie nalega. Zazwyczaj dzieje się tak, gdy wnioskuje się o kredyt hipoteczny. Bank chcąc zabezpieczyć możliwość spłaty, nie tylko oczekuje hipoteki, ale i polisy. Tak więc ubezpieczenie kredytu to nie tylko korzyść dla kredytobiorcy, który wie, że w razie trudnej sytuacji finansowej, czy nawet śmierci, ubezpieczyciel weźmie na siebie konieczność spłaty długu, ale i dla banku, który w ten sposób zabezpiecza swój interes.

Można zdecydować się na ubezpieczenie, jakie oferuje bank i podpisać zgodę na nie podczas zawierania umowy kredytowej, ale często możliwe jest również skorzystanie z oferty innego towarzystwa ubezpieczeniowego.

To, co istotne, to dokładne przeczytanie warunków ubezpieczenia. Zapisane są w OWU. To tam są nie tylko listy chorób, jakie są objęte ochroną, ale i to, co dyskwalifikuje przy wypłacie odszkodowania.

Warto wiedzieć, że bank nie może wymusić na kredytobiorcy konieczności wykupienia ubezpieczenia kredytu. Robi to jednak w białych rękawiczkach. Często po prostu oferta jest taka, by klientowi nie opłacało się zaciągnąć zobowiązania bez ubezpieczenia, np. przez wysoką marżę lub prowizję.

Czy z ubezpieczenia kredytu można zrezygnować?

Warto wiedzieć, że możliwe jest zrezygnowanie z ubezpieczenia kredytu. Tak więc, jeśli uzna się, że nie chce lub nie umie się już opłacać polisy ubezpieczeniowej, wówczas można wypowiedzieć taką umowę. Co więcej, można dokonać tego w każdej chwili. Ale to nie wszystko, co się zyskuje. Na stronie zwrotubezpieczenia.pl przeczytasz, że możliwy jest zwrot ubezpieczenia kredytu, gdy się zrezygnuje z polisy. Jak to możliwe?

Zwrot ubezpieczenia przy kredycie hipotecznym

W zasadzie nie tylko przy kredycie hipotecznym, ale i każdym innym, możliwe jest zrezygnowanie z ubezpieczenia kredytu i wnioskowanie o zwrot pieniędzy. Przede wszystkim na zwrot środków z ubezpieczenia mogą liczyć osoby, które spłaciły zobowiązanie przed terminem. Wcześniejsza spłata kredytu gwarantuje zwrot składek za okres niewykorzystanej ochrony ubezpieczeniowej.

Można też zrezygnować z ubezpieczenia, wciąż spłacając zobowiązanie. Odliczone zostaje od każdej kolejnej raty. Jeśli jednak zapłaciło się ubezpieczenie z góry, wówczas konieczne jest wnioskowanie o zwrot ubezpieczenia kredytu przez bank.

Zwrot składek ubezpieczenia możliwy jest też wtedy, gdy klient przenosi umowę kredytową z jednego banku do drugiego. Choć często pod warunkiem, że spłaci całość zobowiązania przed końcem umowy.